Rekordowy zysk NBP trafi do budżetu

Opublikowano: 09.02.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 474

Narodowy Bank Polski uzyskał w zeszłym roku rekordowy zysk, który wyniósł prawie 9 miliardów złotych. Trafi on tym samym do państwowego budżetu, a warto zaznaczyć, iż w budżecie na przyszły rok rząd Beaty Szydło uwzględnił jedynie 628 milionów złotych planowanego wpływu pieniędzy z banku centralnego.

Specjaliści z prywatnego mBanku sygnalizowali już w grudniu ubiegłego roku, iż Narodowy Bank Polski może zarobić nawet 10 mld złotych, na co wpływ będą miały czynniki takie jak słaby złoty, rosnące rezerwy i wyniki finansowe. Według nieoficjalnych informacji dziennika „Puls Biznesu” ostatecznie polskiemu bankowi centralnemu udało się wypracować blisko 9 mld złotych zysku, choć prezes NBP Adam Glapiński przed zatwierdzeniem audytu w swoim banku nie chciał potwierdzić tych doniesień.

Zadowolony powinien być przede wszystkim rząd Beaty Szydło, który wpisał do ustawy budżetowej na 2017 r. spodziewaną dywidendę od NBP w wysokości zaledwie 628 mln złotych. Zanim jednak pieniądze trafią do budżetu państwa, sprawozdanie finansowe banku centralnego musi zaakceptować Rada Polityki Pieniężnej, a na koniec sam rząd.

Zgodnie z ustawą o NBP, musi on przekazać 95% swojego zysku na rzecz wydatków budżetowych państwa polskiego. Poprzednia rekordowa dywidenda wynosiła 8,6 mld złotych i została wypracowana w 2011 r.

Na podstawie: PB.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.