Rekordowa ilość wyroków śmierci w Egipcie

Opublikowano: 20.05.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 230

Państwo nad Nilem jest absolutnym rekordzistą w rejonie, jeśli chodzi o wydawanie wyroków śmierci. W ostatnią sobotę zapadło ich 100.

W Egipcie wyroki śmierci wydaje się hurtowo. W ostatnią sobotę na najwyższy wymiar kary skazano stu zwolenników byłego prezydenta Mohamada Mursiego, który również oczekuje w więzieniu na egzekucję.

Gdy w lipcu 2013 r. obalono Mursiego – który, przypomnijmy, został wybrany w demokratycznych wyborach po ustąpieniu dyktatora Hosniego Mubaraka – wyroki śmierci usłyszało 529 jego współpracowników, działaczy Bractwa Muzułmańskiego. W grudniu 2013 r. uznano organizację za terrorystyczną i zdelegalizowano. Poleciały kolejne głowy: dosłownie i w przenośni, bowiem w Egipcie oraz Arabii Saudyjskiej dekapitacja to nadal najpowszechniejszy sposób wykonywania kary śmierci.

W sumie w latach 1981-2000 w Egipcie stracono 709 osób. To prawie nic w porównaniu z dzisiejszym orzecznictwem. Mursi usiłował zostać władcą absolutnym, jego dwuletnie rządy porównywano z okresem świetności faraonów, jednak dopiero, gdy nastał obecny przywódca Abdel Fatah as-Sisi, Egipt znów stał się państwem totalitarnym, owładniętym ideą zwalczania przeciwników politycznych za wszelką cenę. Zwolennicy Bractwa Muzułmańskiego, które de facto niewiele ma wspólnego z terrorystami z ISIL, karani są śmiercią nawet w prowincjonalnych sądach – ostatnio w Minji za zabicie jednego policjanta straconych zostało aż 1200 osób.

Amnesty International, Unia Europejska, Stany Zjednoczone, a nawet Turcja potępiają wyrok śmierci dla prezydenta Mursiego. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan stwierdził, że „Kair powraca do czasów starożytnego Egiptu”, zezwalając na stracenie człowieka wybranego na demokratyczny urząd przy 52 proc. głosów poparcia. Amnesty International wskazuje na fasadowość procesu i domaga się jego powtórzenia.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Hassasin
Użytkownik
Hassasin

Jaki piękny syf ;) ..już wujek Sam wiedział kogo osadzić na stolcu egipskim żeby ten syf przypadkiem się nie skończył za wcześnie !