Rekord świata? Wymienili w niedzielę 19 ministrów

Opublikowano: 26.08.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1192

Niedziela nie przeszkadzała, bo chodzi o kraj islamski. W Tunezji prezydent kraju Kais Saied dokonał szerokich „przetasowań” rządu i wymienił 25 sierpnia 19 ministrów.

Tak głęboki „remanent” tłumaczy się datą zbliżających się wyborów prezydenckich, które zaplanowano na 6 października. Co ciekawe, prezydent nie podał nazwiska nowego premiera, chociaż już wcześniej, bo 8 sierpnia odwołał Ahmeda Hachaniego.

Ofiarami zmian kadrowych prezydenta Saieda padli w niedzielę m.in. ministrowie spraw zagranicznych i obrony oraz trzech sekretarzy stanu z tych resortów. 66-letni Kais Saied został wybrany demokratycznie prezydentem w 2019 r. i przejął całą władzę po zamachu stanu z 25 lipca 2021 r.

Od tego czasu jest oskarżany o autorytaryzm. Ubiega się jednak o drugą kadencję prezydencką i rozpisał wybory. Twierdzi, że prowadzi jedynie „wojnę o wyzwolenie i samostanowienie”, mającą na celu „ustanowienie nowej republiki”.

W wyborach 6 października ma dwóch rywali. Pierwszy to były członek panarabskiej lewicy Zouhair Maghzaoui, a drugim kandydatem opozycji jest czterdziestoletni przemysłowiec Ayachi Zammel, przywódca partii liberalnej.

Ośmiu potencjalnych innych kandydatów, zarówno dawnego reżimu jak i obecnej opozycji było objętych śledztwami, niektórzy zostali skazani lub uwięzieni. Dotyczy to m.in. przywódcy opozycji Issama Chebbiego i Ghazi Chaouachiego, a także Abira Moussiego. Władze usunęły z wyścigu prezydenckiego prawie wszystkich poważnych konkurentów.

Kilku kandydatów skarżyło się na trudności administracyjne w uzyskaniu formularzy sponsorskich, czy uzyskania wyciągu o niekaralności z rejestru karnego. Takie metody „załatwiły” kilku innych polityków.

Kais Saied po objęciu władzy doprowadził do zmiany konstytucji i zastąpił system parlamentarny systemem prezydenckim, w którym parlament praktycznie nie ma już żadnych uprawnień. Rozmontował też większość instytucji, które miały stać na straży demokracji i zostały powołane po upadku dyktatury Ben Alego w 2011 r., w następstwie „Arabskiej Wiosny”.

Autorstwo: BD
Na podstawie: AFP, „Le Figaro”
Źródło: NCzas.info

image_pdfimage_print

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.