Referendum ws. Donbasu zakończy wojnę na wschodzie Ukrainy?

Opublikowano: 21.05.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 816

To nowa propozycja prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego w sprawie separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy.

Pomysł referendum ogólnoukraińskiego Zełenski wygłosił podczas dzisiejszej (20 maja) konferencji prasowej. „Myślę, że powinien dotyczyć on najważniejszego problemu – sytuacji na Donbasie. Jestem pewien, że za jakiś czas przedstawimy je [to pytanie – przyp. red.] pod ocenę narodu. To może być jeden z planów, jeśli inne nie zadziałają”, powiedział Zełenski.

Referendum będzie mogło odbywać się na podstawie ustawy, której projekt został właśnie wniesiony pod obrady Rady Najwyższej. Dotyczyć ona będzie instytucji referendum tak ogólnokrajowego, jak i referendów lokalnych. „To właśnie jest decentralizacja”, ogłosił ukraiński prezydent.

Jednak referendum, dodał Zełenski, będzie zorganizowane tylko wtedy, kiedy nie wyjdzie „plan A”. A jest nim pomysł na reintegrację Donbasu z Ukrainą w ramach obecnie działających prób rozwiązania konfliktu, w tym porozumień mińskich i spotkań grupy krajów w tzw. formacie normandzkim.

Ukraiński przywódca podkreślił, że 99 proc. w sprawie zakończenia tego konfliktu „zależy od Federacji Rosyjskiej”. Stąd parcie Zełenskiego na bezpośrednie spotkanie z prezydentem Rosji, Putinem. Problem polega na tym, że strona rosyjska dość wstrzemięźliwie podchodzi do tematu.

„Z punktu widzenia szczytu nasza pozycja pozostaje bez zmian: szczyt może mieć miejscy tylko wtedy, gdy, jeśli będą zrealizowane postanowienia poprzedniego paryskiego szczytu 2019 roku”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych Rosji Andriej Rudenko. A w 2019 roku ukraiński prezydent podpisał się pod dokumentami, które przewidują działania na rzecz natychmiastowej stabilizacji sytuacji w Donbasie i niezwłocznemu wypełnieniu porozumień mińskich. Nic z tego nie wyszło do tej pory.

Zatem obietnice Zełenskiego o referendum w sprawie Donbasu i związane z tym nadzieje na zakończenie konfliktu w tym rejonie raczej się nie spełnią.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o