Redaktorzy „Brzasku” nie propagowali totalitaryzmu

Opublikowano: 20.01.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2061

Sąd Rejonowy w Dąbrowie Górniczej stwierdził, że komunizm w wykonaniu Polskiej Partii Komunistycznej nie ma nic wspólnego z totalitaryzmem, a zatem troje działaczy tej partii nie propagowało zakazanych poglądów na łamach czasopisma „Brzask”.

Sprawa dotyczy skandalicznych represji, jakimi zostali dotknięci działacze KPP, będący redaktorami „Brzasku”. W 2016 roku trzech komunistów zostało skazanych w trybie nakazowym na prace społeczne za propagowanie ustroju totalitarnego. O wyroku dowiedzieli się z mediów. Nikt ich nie wzywał na rozprawę, nie mieli możliwości złożenia wyjaśnień. Werdykt zapadł w oparciu wyłącznie o zgromadzony materiał dowodowy. Komuniści mieli zapłacić grzywnę oraz grabić trawniki w ramach kapitalistycznego czynu społecznego.

Działacze KPP odwołali się od wyroku. Sąd Apelacyjny skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia na szczeblu rejonowym. Sprawa ślimaczyła się przez trzy lata. Wyrok zapadł wczoraj. Troje redaktorów zostało uznanych za niewinnych. Wyrok nie jest prawomocny. Istnieje więc ryzyko, że zostanie wniesione odwołanie. Warto jednak zauważyć, że podczas odczytania uzasadnienia sąd sąd podkreślił, że należy odróżnić propagowanie totalitarnego ustroju państwa od propagowania komunistycznych poglądów.

“Sąd bardzo wnikliwie przeanalizował wszystkie materiały, przeprowadził dokładną analizę. Wynika z niej, że nie propagujemy totalitaryzmu, a wręcz przeciwnie, my jako partia komunistyczna dążymy do idei sprawiedliwości społecznej” – powiedział po ogłoszeniu werdyktu Krzysztof Szwej, lider Komunistycznej Partii Polski.

Działacze KPP w rozmowie z portalem “Strajk” wyrazili przekonanie, że proces miał charakter polityczny. “Wynikał z próby ograniczenia swobody działalności politycznej poprzez wykorzystanie organów sądowych do zakazania działania partii komunistycznej w Polsce” – tłumaczy członkini redakcji Brzasku. “Wyrok uniewinniający to zwycięstwo wolności słowa. Oznacza, że w Polsce można prezentować poglądy komunistyczne a działalność komunistyczna nie jest równoznaczna z promowaniem totalitaryzmu” – dodaje komunistka.

Zdruzgotany wyrokiem był natomiast Bartosz Kownacki, który w tej sprawie występował w roli konfidenta. To właśnie poseł PiS doniósł do prokuratury na działaczy KPP. Teraz przeżywa ciężkie chwile. W rozmowie z TVP Katowice po raz kolejny w desperacki sposób zrównał komunizm z nazizmem, mimo, że sąd stwierdził inaczej. “Tu widzimy nagle podwójną miarę” – powiedział w rozmowie z telewizją publiczną.

Zadowolenia nie kryje natomiast Piotr Ciszewski, architekt projektu Historia Czerwona. “Sąd dał prztyczka prokuraturze i stojącym za nią politykom prawicy, którzy chcieliby zakazać jakiejkolwiek działalności lewicowej” – zauważył działacz. “Proces redakcji “Brzasku”, gdyby doszło do skazania, nawet na symboliczna karę, byłby wstępem do zastraszania tych, którzy prezentują niewygodna prawdę. Byłoby tez potencjalnym zagrożeniem dla inicjatyw takich jak Historia Czerwona zadających kłam prawicowej propagandzie historycznej” – dodał Ciszewski.

Warto podkreślić, że podczas trzyletniego procesu represjonowani działacze robotniczy otrzymywali liczne wyrazy solidarności z zagranicy. 27 listopada 2017 roku w Berlinie Niemiecka Partia Komunistyczna (DKP) zorganizowała pikietę przed polską ambasadą, w której uczestniczyli także członkowie Komunistycznej Partii Turcji (TKP), Komunistycznej Partii Grecji (KKE) oraz Komunistycznej Partii Chile (CCP). Demonstranci przynieśli transparent “Precz z prześladowaniami komunistów w Polsce”. Podobne akcje odbyły się również pod polskimi placówkami dyplomatycznymi w Turcji, Austrii, Grecji, na Cyprze oraz we Francji. Bardzo ładnie zachował się także SLD. “Sojusz Lewicy Demokratycznej nigdy nie przyklaśnie zamykaniu ust siostrzanym – nawet, jeśli to ideowo dalekie kuzynki – partiom lewicowym” – mówiła Portalowi Strajk w 2017 roku Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka partii. KPP wspierali również działacze Pracowniczej Demokracji i Ruchu Sprawiedliwości Społecznej. Żadnego wsparcia nie okazała natomiast socjaldemokratyczna Partia Razem.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Prometeusz
Użytkownik
Prometeusz

Drogi Adminie,

Nie jestem zwolennikiem cenzurowania ludzi, i sam nie popieram wycieczek do sądu i donoszenia na kogokolwiek, bo cośtam głosi. Ale proszę Państwa, Szanowny Adminie:
„Sąd rejonowy w Dąbrówkę Górniczej stwierdził rzecz oczywistą – komunizm nie ma nic wspólnego z totalitaryzmem (…)”. Przepraszam najmocniej, ale czy kogoś pop7653812ło…? 100+ milionów ofiar, dziesiątki wojen, w tym II Wojna Światowa, ludobójstwa, morzenie milionów głodem, najkrwawsze dyktatury jakie Świat widział… to wszystko „nie ma nic wspólnego z totalitaryzmem”?! Ja rozumiem, że Strajki i Sputniki jako dzieła propagandy komunistycznej mają prawo do własnej działalności, ale na miłość boską – czy na prawdę trzeba nam kolejnego ludobójstwa, nędzy i tragedii, zanim się nauczymy? A może Admin również opublikuje jakieś artykuły od Blood and Honour, które dowiodą nam, maluczkim dyletantom, że nazizm również był w gruncie rzeczy dobry…?!?!?!

Szaman
Użytkownik
Szaman

@Admin WM

Niestety na ten temat w naszym kraju nie da się rozmawiać.. Pisowska propaganda zaczęła odnosić skutek i rusofobia oraz komuno fobia sięgnęła takich wyżyn że samo słowo komunizm używane w innym niż demonizujące, znaczeniu wywołuje u przeciętnego polaka wściekliznę. Natomiast słowo Rosja w zestawieniu innym niż imperium zła automatycznie prowadzi do zarzutów o bycie komunistą a następnie patrz punkt pierwszy…

@Prometeusz

Liczba ofiar wojen wywołanych przez USA od drugiej wojny światowej w celu obrony “zachodniego stylu życia” “demokracji” i kapitalizmu, nieoficjalnie już dawno przekroczyła liczbę ofiar komunizmu a oficjalnie się do niej zbliża.. podejrzewam że po wojnie w Iranie spokojnie będzie można to potwierdzić. Bo nie wspomnę już o kolejnych milionach ludzi którzy doznali krzywd na skutek tego zbrodniczego systemu.