Reakcja ONZ na wyrok dla izraelskiego żołnierza

Opublikowano: 26.02.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 479

ONZ uważa „za zbyt pobłażliwy” wyrok wyniesiony izraelskiemu żołnierzowi Elorowi Azarii, który dobił rannego i rozbrojonego wcześniej Palestyńczyka, biorącego udział w napaści z nożem na izraelskich żołnierzy. Powiedziała o tym na briefingu w piątek rzeczniczka Zarządu ONZ ds. Praw Człowieka Ravina Shamdasani.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni pobłażliwym wyrokiem, który wyniósł sąd wojskowy Tel Awiwu w tym tygodniu wobec izraelskiego żołnierza, który był oskarżony o nielegalne zabójstwo rannego Palestyńczyka, tym samym dokonał on samosądu na nieuzbrojonym człowieku, nie stanowiącym zagrożenia” – powiedziała.

Incydent, który był powodem dla wydania wyroku, miał miejsce w marcu zeszłego roku na Zachodnim Brzegu Jordanu i został nagrany na wideo. Na nagraniu widać, jak Azaria wystrzelił w Palestyńczyka, kiedy ten, już ranny, leżał na ziemi, unieszkodliwiony po ataku z nożem na izraelskich żołnierzy. Jeszcze jeden Palestyńczyk, który brał udział w ataku, został zabity. Ranny został jeden z żołnierzy. Później izraelska policja wojskowa zatrzymała żołnierza, a sąd uznał go za winnego niezaplanowanego zabójstwa. Azaria został skazany na 18 miesięcy więzienia i zdegradowanie na niższy stopień.

Zdaniem Zarządu ONZ ds. Praw Człowieka wyrok wyraźnie kontrastuje z decyzjami, jakie podejmowały sądy odnośnie innych, mniej znaczących spraw, szczególnie wobec palestyńskich dzieci, które skazano na ponad 3 lata pozbawienia wolności za to, że rzucały kamieniami w samochody.

„Ta sprawa może naruszyć zaufanie wobec systemu prawnego i umocnić bezkarność” – podkreśliła Shamdasani.

Sprawa Azarii wywołała rozłam w izraelskim społeczeństwie. Przed budynkiem dowodzenia, gdzie odczytywano werdykt, doszło do przepychanek między zwolennikami Azarii i policją.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. BrutulloF1 26.02.2017 10:57

  Żytki weszli w rolę Niemców za okupacji. To co zrobił ten trepogudłaj to było bestialstwo.

 2. KubaD. 26.02.2017 17:31

  Bardzo dobrze się zachował. W odwrotnej sytuacji nie było by nawet kogo dobijać. To jest wojna.

 3. Pretorian 26.02.2017 18:23

  @KubaD.
  Wojna nie oznacza, że można zachowywać się bestialsko i czuć się ponad prawem

 4. Pires 27.02.2017 10:20

  @KubaD.
  Albo jesteś bardzo młody albo za mało czytasz!
  Wyobraź sobie sytuację w której nagle ktoś wprowadza się do Twojego domu bez Twojej zgody. Wprowadza się bo zawsze mu się WYDAWAŁO, że to jest jego dom i w dodatku tak chciała spółdzielnia mieszkaniowa. Po kilku latach kłótni i sporów nowy lokator zajmuje kolejne pokoje, a Ty nie możesz z nim nic zrobić bo on jest silniejszy i ma poparcie sąsiadów. Przez lata prowadzisz z nim wojnę, aż któregoś dnia on odbiera Ci życie podczas snu. Nie dość, że to Ty miałeś rację w tym sporze, to jeszcze straciłeś życie nie mając szans na obronę!

  I teraz jakiś Kuba czyta newsa o Twojej śmierci i pisze, że intruz dobrze się zachował. Zastanów się trochę czym jest Izrael, jak powstał i bardzo proszę nie pisz nastepnym razem takich bzdur. Dzięki

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.