RB ONZ przyjęła oświadczenie ws. wojny na Ukrainie

Opublikowano: 10.05.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 847

Rada Bezpieczeństwa ONZ w piątek 6 maja br. po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, mogła przyjąć wspólne oświadczenie w sprawie wojny, jak wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej organizacji.

Opublikowany komunikat prasowy mówi o „silnym poparciu dla wysiłków Sekretarza Generalnego na rzecz znalezienia pokojowego rozwiązania wojny na Ukrainie”. Rada Bezpieczeństwa ONZ „wyraziła również głębokie zaniepokojenie utrzymaniem pokoju i bezpieczeństwa na Ukrainie” i przypomniała, że „wszystkie państwa członkowskie, zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych, zobowiązały się do rozwiązania swoich międzynarodowych sporów środkami pokojowymi”.

Tekst oświadczenia został przygotowany przez Norwegię i Meksyk, w momencie pisania wiadomości jego pełny tekst nie został jeszcze opublikowany.

Organizacja „wyraziła również silne poparcie dla wysiłków Sekretarza Generalnego na rzecz znalezienia pokojowego rozwiązania wojny na Ukrainie”. W kwietniu sekretarz generalny ONZ António Guterres spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wizyta ta nastąpiła po wyjeździe Guterresa do Moskwy, gdzie rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Guterres zaproponował pośrednictwo ONZ i Czerwonego Krzyża w ewakuacji ludności cywilnej z terenu zakładu Azowstal w Mariupolu. Na początku maja Guterres poinformował, że około 500 osób zostało ewakuowanych z Azovstalu.

Aby podjąć uchwały, Rada potrzebuje dziewięciu głosów i żadnego weta ze strony stałych członków Rady Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, Rosji, Chin, Francji czy Wielkiej Brytanii. Dzień po rozpoczęciu wojny Rada Bezpieczeństwa próbowała uchwalić rezolucję potępiającą rosyjską inwazję na Ukrainę, ale Rosja ją zawetowała. Chiny, Indie i ZEA wstrzymały się od głosu.

Następnie inny organ, tj. Zgromadzenie Ogólne ONZ, składające się z 193 członków, z których żaden nie ma prawa weta, przyjęło dwie rezolucje ubolewające nad „agresją” Rosji na Ukrainę, domagające się zaprzestania działań wojennych, wycofania wojsk rosyjskich i zapewnienia pomocy ludności cywilnej.

141 ze 193 państw członkowskich ONZ głosowało za dokumentem przedstawionym 2 marca br. Sprzeciwiło się pięć krajów, tj. Rosja, Białoruś, Erytrea, Korea Północna i Syria. Kolejne 35 państw, w tym Chiny, wstrzymało się od głosu.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

5

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.