Rasistowskie praktyki Danii?

Opublikowano: 04.10.2022 | Kategorie: Historia, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1391

W Danii rozpoczęło się śledztwo ws. polityki kontroli narodzin wśród rdzennej ludności Grenlandii. Do procederu miało dochodzić wśród duńskich lekarzy latach 1960. i 1970. ubiegłego wieku.

Za dwa lata, 1 października 2024 roku, ma być gotowy raport z dochodzenia, wszczętego przez władze Danii i autonomiczne władze Grenlandii w tej sprawie. Wg podawanych przez media informacji, najmłodsza z ofiar duńskich lekarzy miała w momencie dokonywania procederu 12 lat.

Łącznie mowa jest o 4500 kobiet, co stanowiło połowę ówczesnych mieszkanek Grenlandii w wieku rozrodczym. Nie wszystkie informowano w ogóle o tym, jakie procedury się wobec nich wykonuje. Skandal ze spiralami nagłośnili w ostatnim czasie dziennikarze duńskiego radia publicznego, mówiąc o tym, jak przez lata odmawiano inuickim (Inuici to lud zamieszkujący m.in. na Grenlandii) kobietom prawa do powiedzenia “nie”.

Innym z przykładów traktowania ludności Grenlandii przez duńskie władze jest „eksperyment” z 1951 roku. W jego ramach grupę 22 inuickich dzieci zabrano rodzinom i próbowano wychować na “małych Duńczyków” w Danii kontynentalnej.

Grenlandia była kolonią duńską przez 230 lat do roku 1953. Dziś to autonomiczne terytorium zależne od Danii. Spośród ponad 56-tysięcznej ludności wyspy około 89 proc. stanowią Inuici.

Autorstwo: Paweł Kubala
Na podstawie: RMF24.pl
Zdjęcie: nettips (CC0)
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.