Raport NIK miażdżący dla Krajowego Biura Wyborczego

Opublikowano: 27.06.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2

System do liczenia głosów zamówiony na ostatnią chwilę, zaniedbania przy jego kontroli, spóźnione naprawy i niegospodarne wydawanie środków – kontrola NIK wykazała ogromne zaniedbania w KBW.

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała ostateczną wersję raportu opisującego nieprawidłowości, które spowodowały chaos i przedłużone do tygodnia liczenie głosów podczas wyborów samorządowych w 2014 roku. Pierwsza wersja dokumentu pojawiła się już w marcu, jednak dzisiejsza aktualizacja ukazuje kluczowe dla sprawy fakty.

Raport nie pozostawia na KBW suchej nitki. System komputerowy nie został odpowiednio przygotowany do wyborów. Przeprowadzone testy wykazywały szereg błędów, które zostały jednak zignorowane przez zarządzających instytucją. Kompleksowy audyt działania systemu został przeprowadzony dopiero 13 dni przed wyborami. Wykazał on, że program oprócz licznych dysfunkcji nie gwarantuje również bezpieczeństwa przepływu danych. Skalę nieudolności KBW ukazuje fakt, że cześć wad próbowano usunąć jeszcze w dniu wyborów.

Skala nieprawidłowości była tak duża, że NIK zawiadomił prokuraturą o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niegospodarności. Chodzi o zaniedbania przy odbiorze i wypłacie wynagrodzenia wykonawcy systemu. Prawdopodobnie w błoto wyrzucono 430 tys. złotych. Kolejne 30 tys. złotych utopiono w bezsensownym audycie. Liczne naruszenia wykazały również kontrole innych 10 przetargów KBW na łączną kwotę 10 mln zł.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
TryToThink
Użytkownik
TryToThink

Żebyśmy dysponowali prawdziwie informatyczną instytucją, która już podczas realizacji projektu sprawdzałaby, czy elementy składowe realizowane są w odpowiednim czasie, a nie wszystko po fakcie

reotak1
Użytkownik
reotak1

No i co dają te raporty NIK (która chyba jako jedyna jeszcze działa w tym kraju) skoro nie mają mocy sprawczej. Wszelkie nieprawidłowości wykryte przez NIK powinny z urzędu być kierowane do prokuratury, jako podejrzenie popełnienia przestępstwa.