Radioaktywna chmura z Fukushimy skaziła kalifornijskie wina

Opublikowano: 24.07.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 485

Francuscy naukowcy odkryli radioaktywne izotopy w kalifornijskim winie. Najbardziej prawdopodobna hipoteza zakłada, że przyczyną tego jest katastrofa nuklearna w elektrowni jądrowej Fukushima Daichi, do której doszło siedem lat temu w Japonii.

Naukowcy z francuskiego Centrum Badań CNRS, przeanalizowali czerwone i różowe wina, które powstały z winogron zbieranych w latach 2009-2012. W niektórych winach wyprodukowanych po katastrofie nuklearnej w elektrowni atomowej Fukushima Daichi, do której doszło na skutek ogromnego trzęsienia ziemi w Japonii, zidentyfikowano obecność izotopów radioaktywnych.

Analiza wykazała obecność radioaktywnego cezu-137. Izotop ten jest produktem rozszczepienia reakcji jądrowych zachodzących w reaktorach używanych do produkcji energii elektrycznej. Jest też często stosowany jako składnik broni atomowej i z tego powodu cez-137 jest też jednym z głównych czynników skażenia radioaktywnego naszej biosfery.

Jednocześnie naukowcy zauważają, że mimo tego, iż winnice na wschodnim wybrzeżu USA doświadczyły opadu radioaktywnego z Fukushimy, wino tam produkowane nie stało się z tego powodu niebezpieczne dla zdrowia.

Zdaniem ekspertów, radioaktywna chmura, która dotarła z Japonii na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, była już relatywnie słaba, a potem po opadzie radioaktywnym, poziom promieniowania spadał konsekwentnie co roku.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), skażenie cezem-137, zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Jednak specjaliści przekonują, że skażenie wody i żywności, które zostało spowodowane przez katastrofę w Fukushimie, było tak niewielkie, że w innych krajach nie jest zagrożeniem dla zdrowia.

Główna przyczyna tych problemów to wielkie trzęsienie ziemi i tsunami z 11 marca 2011 roku. Bylo to najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii Japonii i osiągnęło magnitudę aż 9,1 stopni i spowodowało potężne fale tsunami.

To właśnie tsunami, uderzając w wybrzeże, spowodowało zniszczenie elektrowni jądrowej Fukushima, gdzie na skutek tego kataklizmu zawiódł system chłodzenia reaktora. Konsekwencją tego jest, że okolica elektrowni nie nadaje się do zamieszkania. Likwidacja skutków katastrofy potrwa około 40 lat.

Autorstwo: Admin ZNZ
Zdjęcia: PhotoMIX-Company (CC0), NOAA, moniquayle (CC0), albersHeinemann (CC0)
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o