Rada muzułmanów akceptuje zasady Macrona

Opublikowano: 19.01.2021 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1291

Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM), reprezentująca we Francji dziewięć federacji muzułmanów, zaakceptowała w niedzielę „kartę zasad”, zaproponowaną przez prezydenta Macrona w listopadzie ub.r. po zamordowaniu nauczyciela Samuela Paty’ego.

Karta stwierdza, że islam daje się pogodzić ze świecką republiką, jaką jest Francja. Dokument jest częścią proponowanej przez rząd legislacji, która ma na celu ograniczenie wpływów ekstremistów i fundamentalistów na francuskich muzułmanów.

Karta odrzuca posługiwanie się islamem dla osiągania celów politycznych, potwierdza równość kobiet i mężczyzn, potępia takie praktyki, jak okaleczanie kobiet (FGM), przymusowe małżeństwa i “testy dziewictwa”. Odrzuca rasizm i antysemityzm i stwierdza, że „meczety nie są po to, żeby rozsiewać nacjonalistyczne przesłania służące obcym reżimom”.

Kilka federacji muzułmańskich było przeciwnych stwierdzeniom, że islam można pogodzić z francuskimi prawami i wartościami, ale osiągnięto porozumienie po niedzielnym spotkaniu kierownictwa CFCM z ministrem spraw wewnętrznych Geraldem Darmaninem.

„Karta potwierdza zgodność wiary muzułmańskiej z zasadami Republiki, w tym z sekularyzmem i zaangażowanie francuskich muzułmanów w pełnię ich obywatelstwa”, powiedział przewodniczący Rady, Mohammed Moussaoui. Na Twitterze napisał, że Karta będzie dyskutowana z imamami i lokalnymi przywódcami muzułmańskimi, aby uzyskać dla niej jak najszerszą aprobatę.

Przyjęcie dokumentu otwiera drogę do stworzenia proponowanej przez Macrona Narodowej Rady Imamów (CNI), która będzie nadawać uprawnienia do bycia imamem we francuskich meczetach. Przypuszczalnie około 300 imamów, pochodzących z Turcji, Algerii i Maroka, przestanie mieć możliwość nauczania i prowadzenia modlitw we Francji.

Proponowane przez Macrona przepisy, które rząd przyjął w grudniu, przewidują m.in. zwiększenie ochrony pracowników publicznych przed ujawnianiem ich danych w sieci, zwiększenie kontroli stowarzyszeń religijnych, kontrolę dotacji dla nich powyżej 10 tys. euro, zakaz wystawiania „certyfikatów dziewictwa”.

Karta podkreśla również, że „wrogie nastawienie do muzułmanów we Francji i do symboli ich wiary jest dziełem ekstremistycznej mniejszości, której nie można mylić ani z państwem, ani z narodem francuskim”.

Na podstawie: France24.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.