Rada Języka Polskiego odradza „murzyna”?

Opublikowano: 04.03.2021 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1340

Sprostowanie Rady Języka Polskiego: W związku z pojawiającymi się w mediach informacjami i artykułami dotyczącymi rzekomego stanowiska Rady Języka Polskiego w kwestii nacechowania ekspresywnego wyrazu Murzyn i zakazu jego publicznego używania Prezydium RJP przekazuje następujące sprostowanie. 1) Rada Języka Polskiego nie podjęła dotąd żadnej uchwały ani nie opublikowała żadnego stanowiska w tej sprawie. 2) Tekst, na który powołują się publicyści i korespondenci Rady, jest odpowiedzią na prywatny list, który został nadesłany do RJP. Takie odpowiedzi są normą w działalności Rady i są publikowane w odpowiedniej zakładce, a nie na stronie głównej. Odpowiedź napisał znawca zagadnienia, prof. Marek Łaziński, poproszony o to przez Przewodniczącą Rady. Nie należy tego tekstu traktować jako oficjalnego stanowiska Rady, które – jak napisano we wprowadzeniu do tamtej odpowiedzi – może zostać podjęte dopiero na posiedzeniu plenarnym RJP.

Rada Języka Polskiego wydała oficjalne zalecenie w sprawie używania słowa „murzyn”. Jej zdaniem powinno się go unikać w mediach, administracji publicznej i w szkole. Ma ono mieć negatywne konotacje, a przede wszystkim być „archaiczne”. W lecie ubiegłego roku wspomniany organ wywołał już zresztą kontrowersje w tej sprawie.

Medialną burzę w sierpniu 2020 roku wywołał prof. Marek Łaziński, odpowiadając na jeden z listów wystosowanych do Rady Języka Polskiego. Uznał on wówczas, że w latach 70. i 80. ubiegłego wieku słowa „murzyn” i „murzynka” były neutralne, ale z biegiem czasu zmieniły swoje znaczenie. Choćby powiedzenie „100 lat za murzynami” ma mieć negatywne konotacje.

Nie było to jednak oficjalne stanowisko całej Rady. Teraz dziennik „Rzeczpospolita” ujawnia jednak, że sprawa nabrała tempa, a członkowie tego organu spotkali się w tej sprawie dwa albo trzy razy. Dokładnie 23 października 2020 roku podczas swojej rady plenarnej Rada Języka Polskiego ostatecznie przyjęła uchwałę w sprawie słowa „murzyn”.

Członkowie Rady przychylili się w niej do stanowiska wyrażonego przez Łazińskiego. Tym samym ma ono obecnie status oficjalnej opinii, która miała być zresztą przyjęta bez głosu sprzeciwu. Organ uznał więc, że słowo „murzyn” ma negatywne skojarzenia i w dzisiejszych czasach jest archaiczne.

Trwa jednak spór na ile ważne są uchwały Rady Języka Polskiego. Czy ma ona charakter doradczy, czy też jej opinie są wiążące. Przedstawiciele Rady twierdzą, że jej opinia nie jest obowiązująca, chyba że chodzi o przepisy ortograficzne i interpunkcyjne.

Na podstawie: Rp.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 1,57 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
south wind
Użytkownik
south wind

Nie widziałem nic złego w tym słowie bo używając go nie miałem żadnych negatywnych skojarzeń, odczuć itd. Jednak przeczytałem kiedyś wywiad z potokiem czarnoskórego powstańca, w którym to przyznał, że go bardzo boli kiedy ktoś tak mówi. To mnie przekonało, żeby nie używać tego określenia.

nazizm to ideologia lewicowa
Użytkownik
nazizm to ideologia lewicowa

slowa takie jak murzyn, cygan, zyd niosa ze soba negatywne skojarzenia, ale to wynika tylko i wylacznie z zachowania grup, ktore te slowa okreslaja. jesli dzisiaj zmienimy murzyn na afroeuropejczyk, cygan na rom, a zyd na… nie wazne, to ze wzgledu na niezmienne zachowanie poszczegolnych grup, nowe ich okreslenia po pewnym czasie beda mialy rownie negatywny wydzwiek co poprzednie dzisiaj. zmiana okreslen nie zmienimy rzeczywistosci. ale lewactwo tego nie pojmie, niestety.

3steta
Użytkownik
3steta

“Murzyn” niesie za sobą historię obelg. Niby normalne słowo,ale jednak nie do końca. Określenie “osoba ciemnej karnacji” jest z szacunkiem. Słowa “murzyn” i “białas” zbyt często używane są jako słowa obraźliwe i krzywdzące.

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Staś i Nel powinni zostać. Skoro zrobiono z nas białych murzynów.

j3w
Użytkownik
j3w

3steta:
Dla niektórych słowo murzyn może kojarzyć się z “osobą ciemnej karnacji”, dla innych z osobnikiem negroidalnym, a dla jeszcze innych ze słowem czarnuch.
Słowo “białas” można zestawić ze słowem “czarnuch”.

Wiersz Murzynek Bambo jest o murzynie, a nie o czarnuchu.

ARTUR
Użytkownik
ARTUR

Jeśli nie da się używać normalnego słowa to tworzy się określenie zastępcze którego zachodnie dzikie plemiona nie mogą podważyć czy też przetłumaczyć ze względu na ubóstwo słownika .Mnie np. przypadło do gustu zastępcze słowo ” asfalt ” , jest powszechny w stosowaniu , zazwyczaj czarny i można po nim jeżdzić . Powtarza się sytuacja z homoseksualistami którzy stanęli pod pręgierzem z powodu małej grupki przekupionych dewiantów którzy chcą władzy absolutnej , sam znam kilku i wiem że są wściekli gdyż wcześniej nie mieli problemów z tolerancją a obecnie muszą ukrywać swoje poglądy .