Rada Etyki Mediów za cenzurą pochodzenia przestępców

Opublikowano: 24.11.2020 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości z kraju

1271 wyświetleń

Rada Etyki Mediów wydała nowe instrukcje dla dziennikarzy. Apeluje w nich o rezygnację z podawania narodowości i pochodzenia etnicznego sprawców przestępstw w naszym kraju. Organizacja twierdzi wraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, że w ten sposób „powielane są negatywne stereotypy”, utrwalające złe postrzeganie mniejszości.

Pod koniec sierpnia jeden z lokalnych portali zamieścił informację o zdarzeniu, do którego miało dojść w jednym z centrów handlowych w Poznaniu. Został w nim pobity mężczyzna zwracający uwagę grupie osób lekceważących obowiązek noszenia maseczek. Autor artykułu sugerował wówczas, że sprawcami pobicia były osoby należące do mniejszości cygańskiej.

Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich. Adam Bodnar nie był jednak zainteresowany sprawą pobicia mężczyzny, ale sposobu przedstawienia tego przestępstwa. Mianowicie idolowi środowisk lewicowych nie spodobało się właśnie sugerowanie narodowości sprawców tego czynu. W tej sprawie Bodnar wystosował więc specjalny list do Rady Etyki Mediów.

Organizacja zdecydowała się uwzględnić prośbę RPO, stąd przedstawiła teraz wytyczne dla dziennikarzy. Apeluje w nich o nieujawnianie pochodzenia sprawców przestępstw, o ile ich narodowość czy pochodzenie etniczne nie ma bezpośredniego związku z określonymi wydarzeniami. REM i RPO twierdzą, że w przeciwnym razie „powielane są negatywne stereotypy”, które wzmacniają negatywne postrzeganie mniejszości.

„Wizerunek ten stanowi często podłoże postaw ksenofobicznych, przejawów nietolerancji, a w skrajnych przypadkach aktów fizycznej agresji motywowanych nienawiścią” – można przeczytać w stanowisku zaprezentowanym przez Radę.

Na podstawie: WirtualneMedia.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 4,20 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o