Rachunki za prąd będą rosły o kilkaset złotych

Opublikowano: 14.03.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2409

Ceny za energię elektryczną dla gospodarstw domowych będą rosnąć przez najbliższych dziesięć lat. Przedstawiciele rządu już nawet nie ukrywają tego faktu, ale dotąd nie chcieli podzielić się informacjami o konkretnych kwotach. Media twierdzą jednak, że realizacja planów Unii Europejskiej spowoduje wzrost opłat o kilkaset złotych rocznie.

Według dziennika „Fakt” rząd Mateusza Morawieckiego ukrywa przed społeczeństwem dokładne wyliczenia na ten temat. Zatrudnieni przez władze eksperci z Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami mieli bowiem ustalić, że opłaty za prąd będą systematycznie rosnąć. Na dodatek w żaden sposób wieloletnich wzrostów nie da się obecnie zatrzymać.

Już w ubiegłym roku przeciętne gospodarstwo domowe zapłaciło w sumie o 226 złotych więcej niż w roku 2019. Było to spowodowane unijną polityką klimatyczną, która wymusza opłaty za emisję dwutlenku węgla. W najbliższych latach będzie to jeszcze większe obciążenie. Przez najbliższe cztery lata rachunki za prąd mają podrożeć o 256 zł, a do 2030 roku nawet o 667 złotych.

Gazeta cytuje przy tej okazji Wojciecha Jakóbika, eksperta i redaktora naczelnego portalu BiznesAlert. Twierdzi on, że z powodu uprawnień emisyjnych CO2 ceny prądu rosną w całej Europie. Najbardziej obciążenia ze strony UE odczuwają państwa takie jak Polska, w której blisko 70 proc. energii wytwarzane jest z węgla. Według Jakóbika sytuację może zmienić tylko transformacja energetyczna całego kraju.

Niedawno odwołany z funkcji wiceministra aktywów państwowych został Janusz Kowalski. Poseł Solidarnej Polski mówi teraz w rozmowie z „Faktem”, że sytuację mogą zmienić twarde negocjacje szefa rządu z Brukselą, gdy ratyfikowany będzie przyjęty pod koniec ubiegłego roku Fundusz Odbudowy. Kowalski od dawna ostrzegał przed zgubnymi skutkami unijnej polityki. Doprowadzi ona bowiem do masowego ubóstwa energetycznego, zwłaszcza w mniejszych ośrodkach.

Jako pierwszy o blisko dekadzie podwyżek cen prądu mówił w ubiegłym tygodniu Piotr Naimski. Pełnomocnik rządu do spraw energetyki dodawał, że wymuszona przez UE „transformacja energetyczna” będzie kosztowała nawet bilion złotych. Rządzący nie mówią z kolei o ewentualnych rekompensatach za wzrost cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska dopiero w połowie roku ma przedstawić plan ulżenia głównie najuboższym odbiorcom prądu.

Na podstawie: Dorzeczy.pl, Fakt.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. Cami 14.03.2021 10:14

  a to juz nie przez przewracajace sie wiatraki i ich koszt?

 2. wolny elektron 14.03.2021 21:17

  “Według Jakóbika sytuację może zmienić tylko transformacja energetyczna całego kraju.”
  Co prawda mamy całe tabuny zwolenników związku socjalistycznych republik europejskich ale sytuację całkowicie zmieniłoby wyjście. Jedynymi wygranymi tego zbójeckiego układu jest banksterka zarabiająca na handlu prawami do emisji

 3. SirNick 14.03.2021 21:56
 4. radical3dom 15.03.2021 12:00

  W Polsce prąd i ogrzewanie mogłyby być bajecznie tanie, tylko że żaden rząd tego nie chce. Mówię tu o elektrowniach geotermalnych które można posadawiać na powierzchni niemal całego kraju, zgazowywanie podziemne węgla spalanie w elektrowni, zasilanie tym gazem silników w samochodach lub przeróbka na wodór i samochody na prąd z ogniw wodorowych.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.