Putin zaprosił Erdogana do stworzenia w Turcji hubu gazowego

Opublikowano: 14.10.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1266

W Turcji mógłby powstać hub gazowy dla dostaw do krajów trzecich i giełda, gdzie Rosja i Turcja „regulowałyby ceny gazu bez podtekstów politycznych” – powiedział Putin.

Prezydent Rosji Władimir Putin zaproponował utworzenie w Turcji hubu gazowego, który miałby dostarczać błękitne paliwo do innych krajów. Oświadczył to w Astanie, w czwartek 13 października, na spotkaniu z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem (to czwarte ich spotkanie w ciągu trzech miesięcy). Według niego trasa przez Turcję stała się najbardziej niezawodną dla transportu gazu z Rosji.

Ten hub gazowy „może stać się platformą do wyceny gazu, a także dostaw do krajów trzecich”, w tym do Europy, powiedział Putin. Na spotkaniu telewizyjnym Erdogan nie skomentował tego pomysłu – podała agencja Reutersa.

Ceny gazu poszybowały w górę od rosyjskiej inwazji wojskowej na Ukrainę 24 lutego br. Europa stanęła przed wyzwaniem znalezienia alternatywnych źródeł energii po tym, jak Moskwa jednostronnie odcięła drastycznie dostawy gazu do Europy w odpowiedzi na zachodnie sankcje nałożone na wojnę Rosji z Ukrainą.

Jak powiedział w środę sekretarz prasowy Putina Dmitrij Pieskow, wojna Rosji z Ukrainą nie była omawiana na spotkaniu Putina z Erdoganem. Według niego „kwestia utworzenia hubu gazowego w Turcji nie była omawiana z krajami europejskimi”, ponieważ „nie ma z nimi kontaktów”, a „europejscy partnerzy to nie partnerzy, ale przeciwnicy”.

Erdogan z kolei wypowiedział się o „kontynuacji i wzmocnieniu” porozumienia stambulskiego o eksporcie zboża i nawozów przez porty czarnomorskie, aby „rosyjskie zboże i nawozy przez Turcję dotarły do najbiedniejszych krajów świata”. Zaproponował sporządzenie listy najbiedniejszych krajów, które otrzymałyby te produkty z Rosji.

22 lipca w Stambule z udziałem ONZ, Rosji, Turcji i Ukrainy podpisano dokument o utworzeniu korytarza dla eksportu zboża z trzech ukraińskich portów – Czernomorska, Odessy i Jużnyj. „Podczas gdy kroki Turcji i Rosji zakłócą pewne kręgi, zadowolą kraje słabiej rozwinięte” – powiedział Erdogan, odnosząc się do umowy.

Turecki prezydent powiedział też na spotkaniu z Putinem, że „w pierwszej połowie 2023 roku” zostanie uruchomiony pierwszy blok elektrowni atomowej Akkuyu, którą buduje Rosatom. Według Erdogana współpraca między Turcją i Rosją przy projekcie Akkuyu zapewni 10% zapotrzebowania na energię dla obu krajów. Prezydent Turcji opowiedział się również za budową drugiej elektrowni jądrowej w kraju.

Turcja nie przystąpiła do sankcji UE i USA nałożonych na Rosję za wojnę na Ukrainie. Od początku wojny Ankara zawarła szereg umów handlowych z Moskwą, a turecki eksport do Rosji wzrósł w tym okresie ponad dwukrotnie. Ponadto Erdogan zaproponował Turcję, która jest członkiem NATO, jako neutralną platformę dla ewentualnych rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą.

Autorstwo: tallinn
Wideo: YouTube.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.