Putin dogadał się z Talibami. Dał im zniżkę

Opublikowano: 02.10.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1208

Talibowie podpisali z Rosją umowę na dostawy benzyny, oleju napędowego, gazu i pszenicy do Afganistanu. Na zakup towarów dostali zniżkę.

Afgański minister handlu i przemysłu Haji Nooruddin Azizi powiedział agencji Reutera, że jego resort pracuje nad dywersyfikacją partnerów handlowych i że Rosja zaoferowała talibom zniżkę w stosunku do średnich światowych cen towarów.

Zgodnie z umową, Rosjanie mają dostarczyć ok. 1 mln ton benzyny, 1 mln ton oleju napędowego, 500 tys. ton skroplonego gazu i 2 mln ton pszenicy rocznie. Umowa będzie obowiązywać przez nieokreślony okres próbny, po którym obie strony mają podpisać długoterminowy kontrakt. Azazi odmówił podania szczegółów dotyczących cen lub metod płatności, ale powiedział, że Rosja zgodziła się na zniżkę na towary, które będą dostarczane do Afganistanu transportem drogowym i kolejowym.

Rozpoczęcie współpracy handlowej Moskwy z Kabulem potwierdził w środę specjalny wysłannik prezydenta Rosji do spraw Afganistanu Zamir Kabułow. „Teraz strony muszą podpisać konkretne porozumienia dotyczące ilości i asortymentu produktów” – powiedział Zamir Kabułow.

Reuters podkreśla, że to pierwsze znane międzynarodowe porozumienie gospodarcze zawarte przez talibów od czasu ich powrotu do władzy w Afganistanie. Przez ten czas kraj pogrążył się w kryzysie gospodarczym – to następstwo sankcji, które zamroziły afgański sektor bankowy i odcięły kraj od pomocy rozwojowej. Agencja zaznacza, żaden kraj, także Rosja, nie uznaje formalnie rządu talibów, którzy wkroczyli do Kabulu po wycofaniu się wojsk amerykańskich w 2021 r. Zachodni dyplomaci uważają, że aby to uległo zmianie, talibowie muszą zmienić podejście do praw człowieka, zwłaszcza kobiet, a także zerwać więzi z międzynarodowymi grupami bojowników.

W Rosji talibowie są oficjalnie uznani za terrorystów.

Autorstwo: Krystian Rusiniak
Na podstawie: DoRzeczy.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

6

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.