Puste zwoje z Qumran zapisano „niewidzialnym” pismem

Opublikowano: 09.05.2018 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1016

„Puste”, jak sądzono, zwoje znad Morza Martwego, znane jako rękopisy z Qumran, okazały się pokryte niewidzialnym tekstem opisującym zasady odprawiania nabożeństwa, a także jeden z psalmów w starszym, nieznanym dotąd historykom wariancie – podaje portal “Live Science”.

„Z reguły historycy otrzymują oczyszczone już z brudu i obrobione zwoje. Te strzępy papirusu, z którymi ja miałem szczęście pracować, nie były nigdy czyszczone i nikt się nawet do nich nie dotykał. Kiedy zobaczyłem pierwszy fragment, zauważyłem na nim ledwie widoczną literę i zrozumiałem, ze kryje się w nim coś ciekawego” — powiedział Oren Ableman z Israel Antiquities Authority.

Około 70 lat temu trzech beduińskich chłopców znalazło niedaleko Morza Martwego starożytne zwoje, które wywołały w konsekwencji prawdziwą sensacją. Uczeni nazwali je mianem rękopisów z Qumran — od nazwy jaskini, w której zostały znalezione. Wśród nich znalazły się teksty starotestamentowych ksiąg, biblijne apokryfy i literatura opisująca życie judejskiej sekty Esseńczyków.

Jak pokazała analiza radiowęglowa, przeważająca część tekstów została napisana ponad dwa tysiące lat temu, w III-I wieku p.n.e., a niektóre zwoje okazały się jeszcze starsze. Obecnie przechowywane są w muzeum narodowym w Izraelu jako największe dobro kraju. Zdaniem uczonych w górach nad Morzem Martwym pozostało niemało dóbr historycznych, funkcjonariusze organów porządkowych regularnie zatrzymują „czarnych archeologów”, odbierając im artefakty.

Ableman i jego koledzy dokonali swojego odkrycia po zbadaniu strzępów papirusów i niedużych fragmentów zwojów znalezionych w jedenastej grocie Qumran. Wcześniej uważano, iż są puste i nie zawierają żadnej informacji.

Archeolog przypuszcza, że w rzeczywistości tekst mógł zniknąć w rezultacie wykruszenia się atramentu pod wpływem sił przyrody lub niedbałego obchodzenia się ze zwojami po tym, jak zostało znalezione. Ableman sprawdził tę hipotezę, przeświecając z pomocą promieni ultrafioletowych część nieobrobionych strzępów przechowywanych w muzealnych składach.

Praktycznie od razu odkrył mnóstwo napisów na „pustych” zwojach i ujawnił kilka ciekawych szczegółów dotyczących znamienitego Zwoju Świątynnego, najdłuższego spośród zwojów odkrytych w Qumran, oraz kilku innych tekstów religijnych.

Ableman znalazł m.in. kolejny fragment Zwoju Świątynnego, czym pokazał, że w grocie przechowywano trzy kopie tego samego dokumentu, a także część zwoju z psalmami okresu Drugiej Świątyni zapisanymi w trochę innej wersji w porównaniu ze współczesnymi wariantami Psałterza.

Jeden z papirusów jest ponadto pokryty tekstem w bardzo starym dialekcie języka hebrajskiego, który uczeni muszą jeszcze zbadać. Ableman zauważył, że niezbadanych jest jak dotąd 19 kartonów z fragmentami rękopisów.

„Puste” papirusy mogą skrywać inne teksty, które historycy starają się znaleźć, wykorzystując kamery ultraczerwone i specjalne spektroskopy opracowane przez NASA. Jak mówi, ich zbadanie wzbogaci naszą wiedzę o kulturze starożytnego Izraela, prawie całkowicie zniszczonej w odległej przeszłości w toku ciągłych konfliktów w regionie.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.