Puste hasła

Opublikowano: 05.06.2023 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1579

Człowiek nie powinien być biernym obserwatorem zachodzących zdarzeń i procesów. Kształt świata zależy od stanu świadomości jednostek i od podejmowanych czynów, na które ma wpływ również charakter. Rozleniwienie cywilizacyjnymi wynalazkami wywołuje nadmierną bierność, a więc częste poddawanie się zjawiskom, które powinny budzić opór.

Jedynie dla mniejszości obywateli mają istotne znaczenie ideały. Spragnieni sprawiedliwości w życiu jednostkowym i społecznym, nie zawsze uświadamiamy sobie, że sprawiedliwość jest składnikiem świata ideałów, zaś prawo stanowione należy do niedoskonałego tworu ludzkiego, jakim jest świat kultury.

Sprawiedliwością się manipuluje, próbuje się ją wiązać z demokracją, mimo że nie jest fundamentem tego ustroju. Nadużywają pojęcia demokracji m.in. politycy, zapewniając, że ich partia po zwycięstwie wyborczym wprowadzi sprawiedliwy ustrój. Istnienie milionów ludzi wypełnia walka o przetrwanie i w coraz mniejszym stopniu reagują na szczęśliwsze wizje przyszłości.

Bierność społeczeństwa jest spotęgowana także rozczarowaniem, bowiem 21 postulatów Solidarności nie jest urzeczywistnione i nie będzie, dopóki rozwiązaniem ekonomicznym pozostanie neoliberalizm ekonomiczny. A do tego rozwiązania gospodarczego zachęcali Reagan i Jan Paweł II.

Nadmiar nieprawdy w życiu publicznym powoduje głębokie zniechęcenie. Wzmagają go sprzeczności w życiu społecznym. Katolicka Polska krzewi nienawiść do Rosji i Białorusi w rozmiarach przekraczających stosunek do Niemiec po latach wojny i obozów koncentracyjnych. Nienawiść do Rosji scementowała nawet partie opozycyjne z partią rządzącą.

We wszystkich dziedzinach, łącznie z medycyną i edukacją, słyszymy odwoływanie się do praw rynku. Ale może zbyt mało jest refleksji nad tym, że pozostaje to w sprzeczności z prawami człowieka, które od drugiej połowy dwudziestego wieku są deklarowane i kultywowane. Owe rzekomo obiektywnie funkcjonujące prawa rynku, wraz z konkurencją i rywalizacją, ograniczają wszak prawa człowieka.

Również milcząca zgoda na zmianę partii politycznych przez parlamentarzystów też stanowi naruszenie praw człowieka – mam tu na myśli prawa wyborców. Jest oczywiste, że ten proceder odbywa się w imię korzyści osobistych. Także prawnie dozwolony lobbing narusza prawa tych grup społecznych, które nie mają środków materialnych na opłacanie lobbystów. Podkreślam to, ponieważ prawa człowieka stały się słowem wytrychem.

U podłoża teorii praw człowieka leży idea równości, ale neoliberalizm ekonomiczny ze swej istoty prowadzi do nierówności materialnej. Prawa człowieka, świadomość ich funkcjonowania, działa uspokajająco na tych, którzy żyją w kulturze euroamerykańskiej w tym sensie, że przynoszą złudne poczucie bezpieczeństwa. Przepisy prawa stanowionego lawinowo się zmieniają, ale przeciwwagą dla tego braku stabilności mają być prawa człowieka hierarchicznie wyższe. Ale czy są przestrzegane?

Pustym hasłem staje się kult demokracji, a pozory realizacji tego ustroju są wyraźne. Nie dozwala się na publiczną aprobatę innego ustroju.

Obecne zjawisko militaryzacji, czyli przeznaczania wielkich środków z budżetu na zbrojenia zamiast na likwidację biedy i chorób, narusza uprawnienia zwłaszcza ubogich warstw społeczeństwa. Powstaje pytanie — w jakim stopniu dominacja koncernów zbrojeniowych pozostaje w sprzeczności z prawami człowieka? Bo nie ma wątpliwości, że owa militaryzacja pozostaje w harmonii z dzisiejszym pojmowaniem człowieka jako kapitału, bądź zasobu ludzkiego, zamiast wartości najwyższej. Pomijając nieurzeczywistnione rozmaite przejawy demokracji, warto wskazać, że polityczna siła Kościoła – w dodatku nierespektującego nakazów papieża Franciszka – pozostaje w sprzeczności z konstytucyjną zasadą naszego państwa jako bezstronnego, inaczej neutralnego światopoglądowo.

Autorstwo: prof. Maria Szyszkowska
Źródło: Przeglad-Socjalistyczny.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. JedynaDroga 05.06.2023 08:56

  Cywilizacja śmierci wraz z kulturą degeneracji właśnie przechodzi moment przeobrażenia. Następne pokolenia nie będą posiadały własności prywatnej, będą spożywały robactwo, cała kultura będzie skąpana w perwersji LGBT, ich nadzorcami będą babo-chłopy ; transpłciowe karykatury.

  Nie zapominajmy że dominujące religie po spełnieniu swojej ogłupiającej roli też zostaną zastąpione jedną, uniwersalną wiarą.

  Zgaduje, że będzie to bóstwo związane z pederastami, tutaj Baphomet pasuje idealnie, gdyż reprezentuje zarówno cechy męskie jak i żeńskie.

  Na końcu 98 % ludzi cierpiących na syndrom sztokholmski powie ” no tak to nasza wina, wszakże ludzie od zawsze dążą do autodestrukcji ”

  Nigdy nie jest za późno za odrobinę autorefleksji
  ” zaraz, zaraz czy na pewno jest to nasza wina, może proces niszczenia cywilizacji postępuje od tysięcy lat, tylko my tego nie dostrzegamy, KTO robi nam taka krzywdę, KTO próbuje z nas zrobić ofiary ? ”

  Odnoszę wrażenie, że niektórzy pokrzywdzeni z jakiegoś powodu wręcz oczekują nadchodzącego upadku, czerpiąc z tego powodu satysfakcję.

 2. Szwęda 05.06.2023 17:29

  Upadek naszej cywilizacji jest nieunikniony i zapewne nigdy nie był tak bliski jak obecnie. I nie ma w tym niczego dziwnego a nawet tragicznego, to naturalna faza każdej cywilizacji, nigdy nie byliśmy i nie jesteśmy jakoś wyjątkowi, więc podzielimy los wielu cywilizacji, które były przed nami. Jednak wiele przemawia za tym, że obecna cywilizacja będzie tą ostatnią.

 3. replikant3d 05.06.2023 18:49

  Szwęda, poczytaj ,,kosmiczne ujawnienie,, Nie zginie, bo mamy już kolonie po za Ziemią. Więc przetrwamy. Nie przetrwa tylko cywilizacja tutaj na Ziemii. Poprzednie cywlizacje przed nami też dały ,,drapaka,, w kosmos przed katastrofą. Wyginęli tylko zwykli ludzie. Dlatego na księżycu i marsie jest od groma śladów bytności człowieka co jest skrzętnie ukrywane przed nami…

 4. Szwęda 06.06.2023 18:14

  Podaj chociaż jeden dowód, źródło naukowe, cokolwiek poza fantastyką, co dowodzi istnienia jakichś pozaziemskich kolonii czy istnienia jakichkolwiek i gdziekolwiek cywilizacji poza Ziemią.

 5. Doctor Who 09.06.2023 21:32

  Szwęda. Wciąż tutaj siedzimy. Było tak wiele cywilizacji przed nami. Wygląda na to, że wokól nas miejsce jest już zajęte.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.