Puigdemont zwolniony z aresztu w Niemczech za kaucją

Opublikowano: 07.04.2018 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 344

Wyższy Sąd Krajowy w Szlezwiku-Holsztynie nie uznał zarzutu „udziału w rebelii”, ale uznał zarzut „sprzeniewierzenia funduszy publicznych”. W związku z tym zezwolił na warunkowe wyjście katalońskiego polityka na wolność – za kaucją 75 tys. euro.

Umożliwiając wyjście za kaucją, sąd krajowy jednocześnie wstrzymał postanowienie o osadzeniu Carlesa Puigdemonta w areszcie ekstradycyjnym po rozpatrzeniu hiszpańskiego wniosku. Niemieccy sędziowie uznali, że wdrożenie procedury ekstradycji jest niedopuszczalne na podstawie zarzutu o wywołanie rebelii, ale jak najbardziej można ścigać byłego premiera Katalonii o sprzeniewierzenie środków publicznych.

Tak naprawdę pod znakiem zapytania stoi zasadność całego nakazu aresztowania wydanego przez Madryt (prokurator generalny twierdzi, iż posiada dowody, że referendum niepodległościowe w Katalonii zostało sfinansowane z publicznych pieniędzy – ale zaprzeczają temu zeznania ministra finansów Cristobala Montoro i samego premiera Mariano Rajoya).

Natomiast niemiecki sąd uznał, że wprawdzie „istnieje ryzyko ucieczki” Katalończyka, ale „znacznie zmalało, skoro ekstradycja na podstawie zarzutu rebelii jest niedopuszczalna”.

Puigdemont został zatrzymany 25 marca w Niemczech po przekroczeniu granicy z Danią. Wracał z Finlandii do Belgii, do której uciekł na jesieni 2017 przed zarzutami, które miała mu postawić hiszpańska prokuratura. Jeżeli procedura ekstradycyjna będzie kontynuowana ze względu na zarzuty dotyczace korupcji, obrońcy polityka będą jeszcze mogli wnioskować o jej przerwanie z powodu ryzyka, że w Hiszpanii Puigdemont nie będzie mógł liczyć na sprawiedliwy proces.

Autorstwo: WK
Zdjęcie: Generalitat de Catalunya (Wikimedia)
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o