Publiczne radio i telewizja nie dla TW

Opublikowano: 27.04.2017 | Kategorie: Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 555

Rada Mediów Narodowych zaapelowała do szefów mediów publicznych o niezatrudnianie byłych funkcjonariuszy komunistycznych służb, a także o niepodejmowanie z nimi żadnej innej formy współpracy mającej wpływ na treść programu. “Musimy się odciąć od PRL-u” – powiedziała Joanna Lichocka, poseł PiS-u i członek RMN.

Tajni współpracownicy w mediach nie są nowością. Jak pisała „Gazeta Polska”, z dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że w niektórych najważniejszych periodykach oraz stacjach telewizyjnych i radiowych najwyższe stanowiska zajęły osoby wywodzące się z tajnych służb PRL-u. Chodzi m.in. o pierwszych udziałowców grupy TVN. Wśród nich znajdziemy takie osoby jak Jan Wejchert, który zarejestrowany był jako TW „Konarski”, czy Mariusz Walter – TW „Mewa”. Redaktor naczelny tygodnika „Polityka” figuruje z kolei w aktach jako TW „Bogusław”.

Sprawa lustracji dziennikarzy od lat budziła wiele emocji. W 2007 r. znowelizowane przepisy dotyczące obowiązku lustracji zakładały, że oprócz prezydenta, parlamentarzystów, osób pełniących kierownicze stanowiska państwowe, sędziów, prokuratorów i adwokatów, a także szefów mediów publicznych weryfikacji mieli podlegać wszyscy naukowcy i dziennikarze. Przepis ten jednak zakwestionował w maju 2007 r. Trybunał Konstytucyjny.

“Rada nie może niczego nakazać szefom mediów publicznych, ale chciałabym, aby mieli oni nasze jasne stanowisko, w którym RMN będzie zalecała unikanie zatrudniania osób związanych z totalitarnym systemem w mediach narodowych. To, że dawni agenci SB mieliby wciąż wpływ na program mediów publicznych, wydaje mi się sprzeczne z podstawowymi zasadami etyki” – stwierdziła posłanka PiS-u. “Jeżeli rozwiązywanie umów o pracę nie będzie możliwe, to szefowie mediów publicznych powinni chociaż przenieść tych pracowników na stanowiska mniej odpowiedzialne, tak aby nie mieli wpływu na program mediów publicznych” – dodała.

Nie wiadomo jednak, ilu byłych współpracowników komunistycznych służb w nich pracuje. “Rada nie posiada takich wyliczeń” – przyznał Krzysztof Czabański, przewodniczący RMN.

Autorstwo: Klaudia Dadura
Na podstawie: “Gazeta Polska Codziennie”
Źródło: Niezalezna.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. Waldorfus 27.04.2017 11:12

  Dobrze wystraszeni w naszym gronie „przyjaciół”

  – konserwatywna współpraca a rywalizacja w mediach prawicowych

  „To, że dawni agenci SB mieliby wciąż wpływ na program mediów publicznych, wydaje mi się sprzeczne z podstawowymi zasadami etyki” – stwierdziła posłanka PiS-u. „ – pisało w art.

  Pani red. Joanno: a wie Pani co dla mnie w tej Pani wypowiedzi jest najbardziej nie dorzeczne…, to Pani kretyńskie… „wydaje mi się”… ten Państwa brak zdecydowania w podejmowaniu decyzji wobec obcych, ta wasza ślimacza opieszałość… – wobec tych których podświadomie, stale się obawiacie… A najlepszym i najczęściej stosowanym przez Państwo redaktorów konserwatywnych słowem, jest wyraz „dziwię się”.

  Ale za to tam, wtedy gdy zagrożona jest Wasza koteria, wtedy jesteście już bardziej zdecydowani; wtedy gdy chodzi o zorganizowanie hierarchii w waszej grupie, zorganizowanie rywalizacji między sobą w waszej grupie (wyścigu szczurów), wtedy jesteście już bardziej zdecydowani…

 2. smerf 27.04.2017 23:25

  Ta ciągła wizja, że ktoś może przeszkadzać, jątrzyć, wpływać na całokształt…
  To jakaś obsesja!
  Co z tego, że ktoś tam był TW przed dwudziestu ośmioma laty? Czyż nie miał w tym czasie czasu na to, by spojrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy? Zastanowić się nad tym, czy pracuje dla ś.p. PRL czy dla RP?
  Ta nowa RMN z wątpliwym udziałem “lichej” Joanny, notabene pieszczoszki poprzedniej władzy, stanowi w rezultacie wątpliwej jakości resume.
  Może dlatego, że… się roztyła i nie wykonała zalecenia prezia, co by schudnąć…
  “Sie nie da” tak po prostu, jak mawiał klasyk… I kompleksy pozostają….

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.