Publiczna pomoc za ograniczenia pensji kierownictwa

Opublikowano: 30.05.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 5

Przedwczoraj wieczorem Sejm przyjął czwartą wersję „Tarczy antykryzysowej”, a wraz z nią poprawkę dotyczącą warunków pomocy publicznej udzielanej firmom dotkniętym kryzysem związanym z koronawirusem. Tym samym na fundusze państwowe będą mogły liczyć tylko te przedsiębiorstwa, które zdecydują się na ograniczenie wynagrodzeń oraz premii wypłacanych swojej kadrze kierowniczej.

Uchwalona specjalna Ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców ma na celu uratowanie firm, znajdujących się w ciężkiej sytuacji finansowej ze względu na następstwa epidemii COVID-19. Otrzymają ją również te biznesy, które nie dadzą rady utrzymać się na rynku, aby mogły one przeprowadzić proces „sprawnej likwidacji”. Jednocześnie pomoc będą musiały zwrócić przedsiębiorstwa, w których sytuacja poprawi się na tyle, że nie będą one musiały nawet przeprowadzać restrukturyzacji.

W ostatniej chwili do nowych przepisów wprowadzony został wniosek mniejszości. Przewiduje on udzielenie pomocy finansowej jedynie przedsiębiorstwom ograniczającym wynagrodzenia kadry kierowniczej. Przepis ten dotyczy więc kierowników, w szczególności dyrektorów, prezesów, tymczasowych kierowników, zarządców komisarycznych i osób zarządzających na podstawie umów cywilnoprawnych; zastępców kierowników, w szczególności zastępców dyrektorów i wiceprezesów; członków organów zarządzających, w szczególności członków zarządów; głównych księgowych; członków organów nadzorczych.

Zgodnie z powyższymi zapisami maksymalna wysokość ich miesięcznego wynagrodzenia nie może przewyższać 400 proc. przeciętnej pensji w Polsce obliczonej przez Główny Urząd Statystyczny na podstawie skali miesiąca z poprzedniego kwartału. Ponadto przedstawicielom kadry kierowniczej firm sięgających po państwową pomoc nie będzie przysługiwać prowizja od zysku, nagroda z zakładowego funduszu nagród oraz roszczenie z tytułu udziału w zysku lub nadwyżce bilansowej.

Poprawka zgłoszona przez Lewicę i poparta przez Prawo i Sprawiedliwość została skrytykowana między innymi przez posłów Konfederacji. Jakub Kulesza napisał chociażby na „Twitterze”, że koalicja „pobożnych i bezbożnych socjalistów” przegłosowała właśnie ograniczenie pensji prezesów. Poza Konfederacją takie rozwiązanie krytykowały Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe wraz z Kukizem’15 oraz poseł reprezentujący mniejszość niemiecką.

Na podstawie: BusinessInsider.com.pl, twitter.com/Kulesza_pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Fenix
Użytkownik
Fenix

Popieram 400 % przeciętnej pensji wystarczy, by nie domagać się premii, i nagród, itd… Warto dotować tych pracowników którzy byli niezbędni w pracy na co dzień w czasie ograniczeń, a nie tych zdalnego nadzoru.

Kuttel
Użytkownik
Kuttel

Ja też bym chciał 400% procent