Publiczna pomoc za ograniczenia pensji kierownictwa

Opublikowano: 30.05.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 886

Przedwczoraj wieczorem Sejm przyjął czwartą wersję „Tarczy antykryzysowej”, a wraz z nią poprawkę dotyczącą warunków pomocy publicznej udzielanej firmom dotkniętym kryzysem związanym z koronawirusem. Tym samym na fundusze państwowe będą mogły liczyć tylko te przedsiębiorstwa, które zdecydują się na ograniczenie wynagrodzeń oraz premii wypłacanych swojej kadrze kierowniczej.

Uchwalona specjalna Ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców ma na celu uratowanie firm, znajdujących się w ciężkiej sytuacji finansowej ze względu na następstwa epidemii COVID-19. Otrzymają ją również te biznesy, które nie dadzą rady utrzymać się na rynku, aby mogły one przeprowadzić proces „sprawnej likwidacji”. Jednocześnie pomoc będą musiały zwrócić przedsiębiorstwa, w których sytuacja poprawi się na tyle, że nie będą one musiały nawet przeprowadzać restrukturyzacji.

W ostatniej chwili do nowych przepisów wprowadzony został wniosek mniejszości. Przewiduje on udzielenie pomocy finansowej jedynie przedsiębiorstwom ograniczającym wynagrodzenia kadry kierowniczej. Przepis ten dotyczy więc kierowników, w szczególności dyrektorów, prezesów, tymczasowych kierowników, zarządców komisarycznych i osób zarządzających na podstawie umów cywilnoprawnych; zastępców kierowników, w szczególności zastępców dyrektorów i wiceprezesów; członków organów zarządzających, w szczególności członków zarządów; głównych księgowych; członków organów nadzorczych.

Zgodnie z powyższymi zapisami maksymalna wysokość ich miesięcznego wynagrodzenia nie może przewyższać 400 proc. przeciętnej pensji w Polsce obliczonej przez Główny Urząd Statystyczny na podstawie skali miesiąca z poprzedniego kwartału. Ponadto przedstawicielom kadry kierowniczej firm sięgających po państwową pomoc nie będzie przysługiwać prowizja od zysku, nagroda z zakładowego funduszu nagród oraz roszczenie z tytułu udziału w zysku lub nadwyżce bilansowej.

Poprawka zgłoszona przez Lewicę i poparta przez Prawo i Sprawiedliwość została skrytykowana między innymi przez posłów Konfederacji. Jakub Kulesza napisał chociażby na „Twitterze”, że koalicja „pobożnych i bezbożnych socjalistów” przegłosowała właśnie ograniczenie pensji prezesów. Poza Konfederacją takie rozwiązanie krytykowały Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe wraz z Kukizem’15 oraz poseł reprezentujący mniejszość niemiecką.

Na podstawie: BusinessInsider.com.pl, twitter.com/Kulesza_pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Fenix 31.05.2020 07:44

    Popieram 400 % przeciętnej pensji wystarczy, by nie domagać się premii, i nagród, itd… Warto dotować tych pracowników którzy byli niezbędni w pracy na co dzień w czasie ograniczeń, a nie tych zdalnego nadzoru.

  2. Kuttel 31.05.2020 12:31

    Ja też bym chciał 400% procent

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.