Amerykańscy psycholodzy usprawiedliwiali tortury

Opublikowano: 12.07.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 331

Członkowie Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego uważają, że długotrwałe przymusowe pozbawienie człowieka snu, podobnie jak inscenizacja utonięcia, nie są torturami.

Lekarze Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Stanów Zjednoczonych wielokrotnie opowiadali się przeciwko torturowaniu zatrzymanych za rządów prezydenta George’a W. Busha, ale członkowie wpływowego Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego nie przyłączyli się do nich – pisze gazeta „New York Times”, powołując się na 542-stronnicowy raport ws. wyników dochodzenia przeprowadzonego w towarzystwie.

CIA i Pentagon przeprowadzali przesłuchania z wykorzystaniem tortur. Najbardziej znane są inscenizacje utonięcia, które administracja ówczesnego prezydenta nie uważała za torturę. Przeprowadzano je w tajnych więzieniach na całym świecie, gdzie podejrzani byli przetrzymywani przez wiele miesięcy bez przedstawienia zarzutów.

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne poparło Pentagon, kiedy pojawiły się wątpliwości, czy można uznać za etyczną pracę psychologów nad programem „wzmocnionych technik przesłuchań”. Wielu znanych psychologów uczestniczyło w programie i broniło go przed krytyką w samym Pentagonie.

Dwóch byłych dyrektorów Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego konsultowało CIA. Jeden z nich utrzymywał, że długotrwałe przymusowe pozbawienie człowieka snu nie jest torturą. W późniejszym okresie współpracował on również z osobami, które organizowały program „wzmocnionych technik przesłuchań”. Natomiast dyrektor ds. etyki zawarł z Pentagonem umowę na szkolenie uczestników przesłuchań.

Wcześniej pojawiły się doniesienia, że ATP potajemnie współpracowało z CIA, Białym Domem i Pentagonem, opracowując etyczną politykę w odniesieniu do przesłuchań. Udział towarzystwa w programie pozwolił Departamentowi Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych na twierdzenie, że system przesłuchań CIA jest zgodny z prawem i nie przewiduje tortur, bo lekarze byli obecni podczas śledztwa i czuwali nad bezpieczeństwem więźniów. Członkowie towarzystwa zaprzeczali, że współpracuje ono z CIA.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o