Przywódczyni strajku w LOT zostanie zwolniona

Opublikowano: 25.05.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 633

Antyzwiązkowe represje w LOT przybierają na sile. Monika Żelazik, przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego i Lotniczego, zostanie zwolniona dyscyplinarnie w piątek. Firma zamierzać również złożyć zawiadomienie do prokuratury. Zdaniem kierownictwa z LOT działaczka miała prowadzić działania o charakterze terrorystycznym.

Cios za cios. Walka pracowników LOT o przywrócenie godnych warunków zatrudnienia znów spotkała się z odpowiedzią ludzi prezesa Rafała Milczarskiego. Firma zapowiedziała, że w piątek zwolniona zostanie przewodnicząca Związku Zawodowego Personelu Pokładowego Monika Żelazik. Powód? Działanie na szkodę spółki oraz…terroryzm. Chodzi o treść wiadomości, jaka rzekomo miała zamieścić związkowczyni na wewnętrznym forum pracowników LOT.

„My zakupiliśmy kilka rac, dwa wozy opancerzone, starą wyrzutnię rakiet, kilka granatów ręcznych i niech każdy weźmie z domu, co po dziadach zostało, oraz butlę z benzyną! Ostatecznie powstańcy warszawscy byli gorzej przygotowani, byli rozproszeni, a trzymali się tyle dni… Czy naprawdę ktoś jeszcze wątpi, że jesteśmy prawdziwą siłą, zresztą zawsze byliśmy, ale duch w nas jakoś podupadł. Trzeba w życiu pozostawić po sobie jakiś ślad, zbudować fragment historii, być z dumnym z tego, kim się jest, i żyć tak, aby nikogo nie krzywdzić. Nie zaginamy tu czasoprzestrzeni, po prostu walczymy o swoją godność” – ta informacja pojawiła się w mediach dzień przed rozpoczęciem strajku, zaplanowanego na 1 maja.

W wyniku akcji dezinformacyjnej i nacisków kierownictwa, tuż przed rozpoczęciem akcji poparcie dla strajku wycofały trzy ugodowe związki, w tym „Solidarność”. Strajk ostatecznie został odwołany i przełożony na późniejszy termin. Zamiast odmowy pracy, zatrudnieni przeprowadzili protest pod siedzibą spółki. Wydarzeniu towarzyszyła msza święta. Zjawił się na niej prezes Milczarski (w towarzystwie chodzącego za nim w roli lokaja przewodniczącego zakładowej „Solidarności”, przyjął opłatek, zapewniał obecnych o woli dialogu. Chwilę po tym, jak prezes opuścił protest, na miejscu zjawiła się policja, poinformowana „anonimowo” o nielegalnym zgromadzeniu.

Nie tylko ta sprawa unaocznia praktyki, jakich dopuszcza się kierownictwo LOT. Od początku kwietnia prezes Milczarski w wypowiedziach dla mediów zapewniał, że żadnego strajku nie będzie, bo pracownicy są zadowoleni ze swoich warunków płacowych i stosunków zatrudniania. Kiedy w referendum strajkowym za odmową pracy opowiedziało się ponad 60 proc. uprawnionych do głosowania (frekwencja 60 proc.), zarząd uznał plebiscyt za nielegalny. Do związkowców dotarło również pismo z postanowieniem Sądu Okręgowego w Warszawie, w którym informowano o nałożeniu zakazu strajku w związku z zabezpieczeniem interesów pracodawcy. Dokument, co ciekawe, został wystawiony już na początku kwietnia, a więc kilka tygodni przed ogłoszeniem wyników referendum. Wygląda więc na to, że kierownictwo było przygotowane na każdą ewentualność.

Strajk.eu skontaktował się z przewodniczącą Żelazik. “Nie, jeszcze dzisiaj nie zostałam zwolniona. Jest czwartek, a terrorystów zwalnia się w piątek” – związkowczyni z właściwym sobie dystansem skomentowała kuriozalne zarzuty.

Monika Żelazik nie ma wątpliwości, że działania kierownictwa LOT są niezgodne z prawem. “Do zarządu związków zawodowych zostało złożone zapytanie, czy jestem członkiem zarządu i czy można mieć zwolnić dyscyplinarnie. Odpowiedź była oczywiście przecząca. Mimo to zapewne jutro zostanę wykreślona z listy pracowników. Nie oznacza to jednak, że moja rola w tej walce się zakończy. Pozostanę przewodniczącą komitetu strajkowego. Po prostu nie będę już podawać kawy na pokładach samolotów. Walczyć będę nadal. Zrobić porządek – to jest mój główny cel – zrobić porządek” – zapewnia związkowczyni.

Monika Żelazik zwraca uwagę, że antyzwiązkowe represje są u publicznego przewoźnika normą. “My mamy taką tradycję, tu każda przewodnicząca jest zwalniana. Na każdego przychodzi koniec. Ja wytrzymałam na tym stanowisku trzy lata” – mówi w rozmowie ze Strajk.eu. Co będzie dalej? “Złożymy sprawę do sądu. LOT przegra. To jest pewnie, bo zostanę zwolniona bezprawnie. Kolejną tradycją w LOT jest bowiem nieprzestrzeganie prawa. Szefowie myślą, że ustawa o związkach zawodowych ich nie dotyczy. I LOT będzie musiał wypłacić mi odszkodowanie” – kwituje liderka Związku Zawodowego Personelu Lotniczego i Pokładowego.

Dlaczego LOT zdecydował się uderzyć w przewodniczącą właśnie teraz? Od soboty w spółce trwa strajk włoski pracowników pokładowych. Według informacji przekazanych mediom przez pilotów, odwoływanych jest codziennie kilka lotów. “Pracownicy pokładowi przypominają sobie o ukrywanych wcześniej usterkach, z którymi teoretycznie można lecieć. Chyba że kapitan uzna, że nie jest to do końca bezpieczne, zwłaszcza jeśli usterek ujawnia się kilka. Wtedy lot jest odwoływany” – mówi jeden z pracowników w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.

Co na to spółka? Oczywiście zaprzecza, że działania pracowników mają jakikolwiek wpływ na harmonogram odlotów.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.