Liczba wyświetleń: 956
Dwa lata temu naukowcy zupełnie przypadkiem odkryli zmutowane bakterie, które wyewoluowały na japońskim wysypisku śmieci żywiąc się plastikiem. Teraz przez przypadek udało się stworzyć enzym, który jest w stanie trawić tworzywa sztuczne jeszcze skuteczniej. Czy w takim razie kryzys zanieczyszczenia naszego środowiska plastikiem zostanie wkrótce zażegnany?
Najnowsze odkrycie naukowców może być w przyszłości wykorzystane jako sposób na uporanie się z milionami ton plastikowych odpadów, które każdego roku trafiają do oceanów na całym świecie. W amerykańskim Krajowym Laboratorium Energii Odnawialnej badano strukturę odkrytych w Japonii bakterii i to, w jaki sposób są one w stanie trawić plastik – w ten sposób stworzono enzym, który jeszcze skuteczniej rozkłada tworzywa sztuczne.
Naukowcy nazywają swoje odkrycie „szczęśliwym trafem”. Enzym nazwany Ideonella sakaiensis 201-F6 jest w stanie skutecznie rozkładać politereftalan etylenu (PET), czyli popularną postać plastiku, który jest używany między innymi do produkcji butelek oraz opakowań żywności, a także PEF, jego coraz częstszy zamiennik.
W międzyczasie, każdego roku na całym świecie nadal wytwarzane jest około 311 mln ton tworzyw sztucznych. Dzięki odkryciom naukowców, takim jak trawiące plastik enzymy, być może uda nam się uporać chociaż z częścią zanieczyszczeń, zanim całkowicie w nich utoniemy.
Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: uopnews.port.ac.uk
Źródło: zmianynaziemi.pl
Tak napewno kryzys zostanie zazegnany. Bakterie zjedza samoloty, czolgi, rakiety rury PVC wodne i odprowadzajace fekalia, komputery i wszystkim bedzie sie zylo lepiej. Amoze to i dobry pomysl?
Fajnie, ale do jakich związków rozkłada taki enzym PET?Albo jak bakterie „zjedzą” plastik to co wydalą?no bo chyba nie alkohol:)
O tym że bakterie potrafią zjeść plastik, wiem od przynajmniej 2 lat więc gdzie tu nowość?chyba jedynie w tym że „wyjęli” enzym i go nazwali, który produkują bakterie.