Przymusowa retencja danych

Opublikowano: 12.01.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4229

W Sejmie procedowany jest rządowy projekt ustawy „Prawo komunikacji elektronicznej”, która ma zastąpić ustawę „Prawo telekomunikacyjne”.

Projekt nie tylko utrzymuje istniejący obowiązek zatrzymywania i przechowywania przez 12 miesięcy wszystkich danych o połączeniach, ich użytkownikach końcowych oraz lokalizacji telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, ale i rozszerza go na wszystkich dostawców usług komunikacji elektronicznej, w tym dostawców poczty elektronicznej, dopisując jednocześnie, że objęte nim są dane „niezbędne do określenia danych jednoznacznie identyfikujących użytkownika w sieci”. Z obowiązku tego będzie mogło zwolnić ewentualnie rozporządzenie ministra właściwego do spraw informatyzacji.

Powszechny i niezróżnicowany obowiązek zatrzymywania i przechowywania wyżej wymienionych danych jest niezgodny z prawem Unii Europejskiej, na co zwrócono uwagę w opinii o zgodności projektu z tym prawem, wydanej z upoważnienia Ministra do spraw Unii Europejskiej.

Chciałbym w związku z tym przypomnieć, że w listopadzie 2017 r. Stowarzyszenie Libertariańskie opublikowało opracowany przeze mnie projekt zmiany ustawy „Prawo telekomunikacyjne oraz niektórych innych ustaw”, znoszący wspomniany obowiązek. Może są jacyś posłowie, którzy chcieliby go teraz wykorzystać i zgłosić kontrprojekt do rządowego projektu?

Autorstwo: Jacek Sierpiński
Na podstawie: Sejm.gov.pl, Orka.Sejm.gov.pl, Slib.pl
https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/druk.xsp?nr=2861
Źródło: Sierp.Libertarianizm.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Irfy 12.01.2023 12:57

  Poznać rękę mistrza. W tym wypadku dziada, który najlepszy okres przeżył w latach 70 ubiegłego wieku. Nie, gamoniu, ten kto naprawdę ma coś do ukrycia i nie jest kompletnym głupkiem, nie będzie omawiał tego przez prywatną komórkę zarejestrowaną na własne nazwisko. I nie, nie będzie też korzystał z poczty na polskich serwerach.

  Do tego będzie posługiwał się szyfrem językowym i elektronicznym i korzystał z alternatywnych metod połączeń. A jeśli ma kasę, to sobie wykupi Starlinka nawet do rozmów o bzdetach z żoną i kochanką (jej też go wykupi). I tak dalej. Na koniec będzie tak, że jedne służby będą inwigilować inne i wyłącznie do tego wszystkie te szpiegowskie akty bezprawne się przydadzą.

 2. Janusz 12.01.2023 15:54

  Nic dla ludzi, wszystko przeciw ludziom. Tak to ciężko pracują politycy za ludzi pieniądze. Gdzie jest Polska, za którą przelewali krew nasi pradziadowie?

 3. Szwęda 12.01.2023 16:41

  Ta Polska, za którą ginęli nasi przodkowie Polacy miała być ale nie powstała i pewnie już nigdy nie powstanie. I lepiej żeby nie było żadnego życia pozagrobowego, bo musiałoby być im okrutnie przykro, chyba że jest tak urządzone, że wszyscy tam mają wywalone na doczesne życie i ten cholerny, marny padół.

 4. dfg 12.01.2023 19:14

  “Gdzie jest Polska, za którą przelewali krew nasi pradziadowie?”

  Nie ma, nie było i nie będzie takiej Polski. To tylko romantyczny mit użyteczny na potrzeby propagandy wojennej (giń za wartości) i państwowej (podatki i kontrola).

 5. Fenix 13.01.2023 06:46

  @dfg prawda , propaganda w obronie interesów i biznesów władzy, elit, oni są winni, przelewania krwi naiwnych i niewinnych!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.