Przyjeżdżają autokarami i plądrują polskie lasy

Opublikowano: 12.10.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1293

Po raz kolejny wysyp grzybów w polskich lasach zwabił zorganizowane grupy grzybiarzy z Rumunii. Po raz kolejny „najazd obcych” jest przyczyną konfliktów z polskimi grzybiarzami. I po raz kolejny sprawa trafiła do odpowiednich służb.

Grzybiarski sezon w pełni, a polskie lasy wyjątkowo obrodziły w tym roku. Wielbiciele grzybów mają powody do zadowolenia. Wygląda na to, że fama o koszach pełnych grzybów dotarła po raz kolejny aż do Rumunii, ponieważ zbieracze z Podkarpacia alarmują: „Mafia rumuńskich grzybiarzy znowu szturmuje polskie lasy”. O sprawie poinformował lokalny serwis „Teraz Krosno”.

„Problem z rumuńskimi zbieraczami grzybów pojawia się cyklicznie jesienią i znika, gdy grzybów w lasach zaczyna brakować. Mieszkańcy mówią, że masowo przyjeżdżają samochodami na rumuńskich numerach rejestracyjnych, idą w las, zbierają grzyby, które gromadzą w wynajętej chłodni i wywożą je później za granicę” – napisano w materiale.

Okoliczni mieszkańcy zgłaszają swoje zastrzeżenia wobec zachowania „obcych”. Relacjonują, że przybysze śmiecą, są agresywni i bez opamiętania zbierają grzyby, śpią na leśnych parkingach, zajmują tamtejsze altany i koczują w lasach. Nie straszni im są ani leśnicy, ani policjanci. Mieszkańcy boją się, na okolicę padł blady strach, a rumuńscy wielbiciele grzybów zostali uznani za „najeźdźców”.

Schemat działania jest dosyć prosty, opisali go rozmówcy wp.pl – najpierw do Polski przyjeżdżają małe grupy „na zwiad”, żeby sprawdzić, czy już w lasach pojawiły się grzyby. Kolejny krok to przybycie grup nawet 100-osobowych, które masowo zbierają grzyby i pakują je do samochodów dostawczych, a następnie wywożą z Polski. A wywiezienie nie stanowi problemu, ponieważ w Polsce zbiory grzybów nie są limitowane. Jeżeli zostaną przepędzeni z jednego miejsca to zazwyczaj płacą mandat i przenoszą się w inne i kontynuują proceder.

Aspirant sztabowy Paweł Buczyński z Komendy Miejskiej Policji w Krośnie stwierdził w rozmowie z wp.pl, że powodem skarg jest zazwyczaj „wyścig po grzyby”. Funkcjonariusz zwrócił uwagę, że sytuacja wcale nie jest tak dramatyczna, a na komendę dotarły zaledwie 3 skargi. Po kontroli miejsca, gdzie mieli „koczować” rumuńscy grzybiarze stwierdzono, że teren jest uporządkowany. Nie stwierdzono też aktów wandalizmu ani zakłócenia porządku. Buczyński dodał, że nie było zgłoszeń w sprawie kradzieży grzybów. Jedyną sprawą, którą zajmuje się komenda jest kolizja drogowa z udziałem zagranicznego samochodu.

Mimo wszystko Polacy postanowili działać. Edward Marszałek rzecznik prasowy Lasów Państwowych w Krośnie potwierdził, że jeden z nadleśniczych złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w sprawie nielegalnego handlu grzybami. Zbiór grzybów w Polsce jest legalny, ale jeśli chodzi o zbiory przemysłowe, to wymagają one umowy z Nadleśnictwem. Marszałek dodał, że chodzi też o kwestie bezpieczeństwa, powołując się na Ustawę o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

„Nie wiemy, czy wszystkie grzyby, które oni zbierają, są jadalne. Skala zbiorów i transport za granicę wskazuje, iż chodzi o dostawy do jakichś punktów handlowych. Nie wiadomo, kto to organizuje. Sami grzybiarze pytani o szefa udają, że nie rozumieją ani po angielsku, ani po niemiecku. Rozdaliśmy im worki na śmieci i kartki w języku rumuńskim o zasadach zachowania się w lesie” – wyjaśnił Edward Marszałek.

Zdjęcie: kuchenkainternetowa
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 4,29 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Cosmo
Użytkownik

Cyganie atakują jak COVID19 – falami.