Przyczyny ulewnych sezonów letnich w Europie

Opublikowano: 28.08.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 786

Powtarzające się wciąż niezwykle zimne i ulewne sezony letnie w Rosji i w Europie w ostatnich latach mogą być związane z tym, że cofająca się powłoka lodowa Arktyki zmieniła charakter ruchu i kierunek tak zwanych atlantyckich wiatrów, które przesunęły się dalej na południe – czytamy w artykule opublikowanym na łamach czasopisma „Climate Dynamics”.

„Niewiele rzeczy Brytyjczycy lubią bardziej od rozmów na temat pogody. Jest ona ciekawa dla nas z tego względu, że może zmieniać się w tak bardzo krótkim odstępie czasu — przez jeden tydzień mogą panować silne upały i prażyć słońce, a w następnym tygodniu będą lać silne deszcze i wiać zimne wiatry. Wyniki naszych badań pomogą synoptykom w zapowiedziach pogody długoterminowej pogody latem” — oświadczył Richard Hall z Uniwersytetu w Sheffield (Wielka Brytania).

Hall i jego koledzy znaleźli jedną z prawdopodobnych przyczyn tego, że w ostatnich latach sezony letnie w Wielkiej Brytanii i w całej Europie w ogólnym zarysie cechują niższe temperatury i częstsze deszcze, badając procesy przebiegające w tworzeniu i postępowaniu potężnych i względnie stałych potoków wiatrów nad Atlantykiem w ciągu ostatnich 50-75 lat.

Jak wyjaśniają uczeni, nad północną częścią Atlantyku panują dwa potężne prądy powietrzne — wiatry, z których jeden wieje nad szerokościami przypolarnymi w stronę bieguna i wschodu, a drugi wieje nad szerokościami tropikalnymi. Siła i postępowanie tych wiatrów decydują o pogodzie zimą, co pozwala synoptykom na dokładne, długoterminowe prognozy pogody.

Latem te wiatry słabną i uczeni nie byli pewni co do tego, w jakiej mierze wpływają one na pogodę w sezonie ciepłym. Hall i jego koledzy postanowili sprecyzować rolę, jaką odgrywają one w „dyrygowaniu” klimatem i pogodą w Europie, w drodze przeanalizowania zmian w aktywności tych wiatrów, poczynając od 1950 roku do dziś.

Przeprowadzona analiza wykazała, że pogoda letnia w bardzo dużej mierze zależała od stanu bardziej północnego z tych wiatrów, którego wkład w pogodę w sezonach letnich przekracza 30 procent.

Ten wiatr kieruje sytuacją w sferach niskiego i wysokiego ciśnienia w sezonach letnich. W tych częściach atmosfery, które znajdują się niedaleko niego, panuje niskie ciśnienie i wskutek tego pogoda jest chłodna i dżdżysta, a w warstwach atmosfery, położonych dalej od niego, ciśnienie jest wysokie i wówczas lato jest ciepłe i suche.

Jak ustalili uczeni, o usytuowaniu tego wiatru decyduje kilka czynników jednocześnie — są to powierzchnia zimnej powłoki lodowej w Arktyce, dawne usytuowanie tego wiatru, temperatura wody na powierzchni Atlantyku i szereg innych fenomenów klimatycznych.

Globalne ocieplenie klimatu i związane z nim kurczenie się powierzchni czapy polarnej, jak też ocieplenie wody w oceanie spowodowały, że ten potok powietrza obecnie często przesuwa się w kierunku południa i w wyniku tego wieje nie nad morzem, lecz nad Wielką Brytanią i innymi krajami Europy. To właśnie spowodowało, że kolejne sezony letnie w ciągu ostatnich 15 lat bywają zdominowane przez deszcze i zimno — konkludują uczeni.

Zdjęcie: Maurycy Hawranek
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 28.08.2016 13:50

    o, admin bawił się latawcem XD

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.