Przy granicy z Białorusią znaleziono zwłoki trzech osób

Opublikowano: 20.09.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1085

W niedzielę w rejonie przygranicznym z Białorusią znaleziono zwłoki trzech osób. Rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska przekazała, że są to najprawdopodobniej nielegalni imigranci. Premier Mateusz Morawiecki zamieścił wpis w mediach społecznościowych, w którym potwierdził tę informację. Dodał, że poza tymi trzema ciałami po stronie białoruskiej znaleziono zwłoki kobiety. Poinformował też, że przeprowadził już rozmowy z komendantem Głównym Straży Granicznej gen. Tomaszem Pragą oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim. „Na tym etapie nie będziemy udzielać jakichkolwiek informacji. Czynności w tej sprawie prowadzi prokuratura” – powiedziała Michalska, cytowana przez portal „Polsat News”.

Do zdarzenia doszło ok. godz. 10.00 w miejscowości Pieńki pod Michałowem na Podlasiu. Michalska podkreśliła, że są to najprawdopodobniej obywatele Syrii. Wśród nich był także jeden z Konga. Dodała, że osoby te nie mogły wydostać się z bagna i były wycieńczone. Siedem z nich trafiło do szpitala.

Wczoraj w Gibach na Podlasiu znaleziono także grupę trojga obywateli Iraku. Jeden z nich nie żył. Wszystko wskazuje na to, że zmarł z wychłodzenia. Jak podaje RMF, Irakijczycy mieli przebywać około 10 kilometrów od granicy z Litwą. Prawdopodobnie stamtąd przedostali się na terytorium Polski. „Potwierdzam, że odnaleźliśmy grupę migrantów, jedna z tych osób nie żyła” – powiedziała w rozmowie z portalem „Polsat News” młodsza aspirant Edyta Pacuk z komendy miejskiej policji w Sejnach.

W sobotę padł rekord, jeśli chodzi o liczbę prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Było ich aż 324. Rzeczniczka SG podkreśliła, że wszystkie próby zostały udaremnione. Dodała, że ostatniej doby pogranicznicy zatrzymali dwie osoby za pomoc w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. „Był to obywatel Uzbekistanu i obywatel Gruzji” – poinformowała Michalska.

„To zaplanowana polityka Łukaszenki i próba destabilizacji UE oraz krajów graniczących z Białorusią. Jeżeli będą kierować migrantów rzeką Bug, to będzie to droga śmierci” – powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. W ocenie sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP sprowadzanie migrantów to zaplanowana akcja Łukaszenki.

„Migranci nielegalnie przekraczają granicę, nie znają terenu, wchodzą w miejsca, z których trudno się wydostać, a obecnie jest zimno i dochodzi do tragedii” – powiedział Andrzej Duda. Zaznaczył, że sytuacja na granicy z Białorusią to wielki problem, który będzie się nasilał. „Są zapowiedzi kolejnych miejsc, które migranci mają nielegalnie przekraczać, czyli to zaplanowana polityka Łukaszenki i próba destabilizacji UE oraz krajów graniczących z Białorusią. Jeżeli będą kierować migrantów rzeką Bug, to będzie to droga śmierci, ponieważ jest to rzeka szeroka, głęboka i bardzo wartka” – powiedział. „W 2015 roku było wielu zwolenników przyjmowania migrantów w UE, ale potem diametralnie zmieniono podejście w sprawie kontrolowania granic” – dodał.

„Należy zbadać ewentualny związek powyższych dramatycznych zdarzeń z dotychczasowymi białoruskimi prowokacyjnymi działaniami mającymi miejsce na naszej wschodniej granicy” – napisał premier Morawiecki na „Facebooku”.

„Już 80 km ogrodzenia wysokości 2,5 metra zostało zbudowane; ponad 130 km zasieków wojskowych zostało położonych. Równolegle budowane jest też ogrodzenie, które zapewni to, żeby zwierzęta nie okaleczały się” – powiedział w niedzielę w Olsztynie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, odnosząc się do budowy przez wojsko ogrodzenia na granicy z Białorusią. Szef MON wziął udział w obchodach święta 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Olsztynie. Jak dodał, „pierwszą rolę odgrywa batalion saperów wspomagany też przez żołnierzy z pułków inżynieryjnych Wojska Polskiego”.

Ogrodzenie na granicy z Białorusią, które zaczęto stawiać pod koniec sierpnia w regionie wsi Zubrzyca Wielka w województwie podlaskim, ma zapobiec nielegalnym próbom przekraczania granicy przez przybyszów z Bliskiego Wschodu, przywiezionych na polską granicę przez białoruski reżim, który uniemożliwia im powrót na Białoruś. Od początku września Straż Graniczna odnotowała już ponad 3,8 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.

W Polsce od 2 września obowiązuje stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią wprowadzony na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Obejmuje 183 miejscowości w województwach podlaskim i lubelskim. Władze uzasadniają konieczność wprowadzenia stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Aleksandra Łukaszenko prowadzi „wojnę hybrydową” oraz białorusko-rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi „Zapad 2021”, które trwały od 10 do 17 września.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3] [4]
Kompilacja 4 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.