Przestępca skazany za nadużycia nowym szefem MSWiA

Opublikowano: 11.08.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 653

To precedens – można zaryzykować stwierdzenie – nieznany w Europie. Nowym ministrem spraw wewnętrznych został Mariusz Kamiński, skazany wcześniej za poważne nadużycie stanowiska na karę więzienia przez warszawski sąd i ułaskawiony przez prezydenta.

Precedensem był już sam akt łaski jeszcze w trakcie apelacji od wyroku – do dziś budzi duże emocje wśród polityków i komentatorów. Pod koniec 2015 Andrzej Duda ułaskawił czterech funkcjonariuszy CBA, w tym Mariusza Kamińskiego.

Nieprzychylni PiS dziennikarze spekulowali, że zapewne potrzebny jest w nowym rządzie – i nie mylili się. Wkrótce Kamiński został ministrem w rządzie Beaty Szydło – koordynatorem służb specjalnych. Teraz zaś obejmie również resort odpowiedzialny za służby mundurowe.

Gdyby nie ułaskawienia Andrzeja Dudy, miałby 10-letni zakaz zajmowania stanowisk. I zapewne niedawno wyszedłby z więzienia (sąd skazał go na 3 lata pozbawienia wolności). Proces dotyczył operacji CBA z 2007 r. Biuro zakończyło tę operację specjalną wręczeniem Piotrowi Rybie i Andrzejowi K. tzw. kontrolowanej łapówki za „odrolnienie” gruntu na Mazurach w kierowanym przez nieżyjącego już Andrzeja Leppera ministerstwie.

Jednak spektakularny koniec akcji miał utrudnić przeciek, wskutek którego z rządu odwołano ówczesnego szefa MSWiA Janusza Kaczmarka. Ta sprawa – jak twierdzą dziennikarze – kosztowała szefa Samoobrony życie. Sąd uznał, że przy tej operacji Mariusz Kamiński i jego ludzie przekroczyli uprawnienia.

Jak by nie patrzeć, akt łaski ze strony prezydenta, nawet jeśli nastąpił (według wielu prawników) przedwcześnie, niejako uprawomocnił fakt, że Kamiński był winny zarzucanych mu czynów – wszak nie ułaskawia się niewinnych, tylko przestępców. Ułaskawienie to nie uniewinnienie.

W ostatni piątek Sejm wybrał dotychczasową szefową MSWiA Elżbietę Witek na stanowisko marszałka Izby, jej kandydaturę zgłosił klub PiS. Witek zastąpiła Marka Kuchcińskiego, który – w związku z informacjami o jego lotach służbowych – podał się do dymisji. Z kolei Kamiński zastąpił Witek, ewidentnie nie radzącą sobie z resortem mundurówek (świadczy o tym choćby fakt słabej ochrony Marszu Równości w Białymstoku).

Teraz to Kamiński będzie nadzorować funkcjonowanie policji, straży granicznej, pożarnej, ale także całą rządową administrację, a także sprawy religijne.

Co ciekawe, najbliższy współpracownik Kamińskiego i faktyczny wicekoordynator służb – sekretarz stanu w kancelarii premiera Maciej Wąsik – ma pozostać na dotychczasowym stanowisku. On również „załapał się” w 2015 na ułaskawienie.

Na pewno polityków PiS łączy jedno: wyjątkowa dbałość o interesy rodziny. Kilka miesięcy temu media spekulowały na temat oszałamiającej kariery syna świeżo upieczonego ministra, Kacpra Kamińskiego – w Banku Światowym, gdzie został doradcą Katarzyny Zajdel-Kurowskiej, delegowanej przez NBP wicedyrektor wykonawczej.

W NBP pracowała na kierowniczym stanowisku także matka Kacpra Kamińskiego. Wprawdzie Beata Mazurek zarzekała się, że PiS nie miało nic wspólnego z zatrudnieniem dla syna ministra, ale trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że dzieci polityków mogą więcej, wcześniej i… za większe pieniądze.

Autorstwo: Tomasz Dudek
Tytuł oryginalny: „Złe i gorsze czyli koordynator służb i szef MSWiA w jednym”
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.