Przepłynęli 69 km by dostarczyć petycję do siedziby ONZ

Opublikowano: 06.09.2017 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 356

29 sierpnia 2017 roku o godzinie 8.30, z brzegu Jeziora Genewskiego, wyruszyło 6 pływaków, którzy pokonali dystans 69 km w trakcie podróży trwającej ponad 28 godzin. Wraz z nimi symbolicznie płynęły Narodowa Petycja Papui Zachodniej a także Globalna Petycja w solidarności z ludem Papui Zachodniej.

Obie petycje wzywają Organizację Narodów Zjednoczonych do wywiązania się ze swoich zobowiązań, do podjęcia odpowiednich działań prawnych wobec zła i niesprawiedliwości. Zawierają przede wszystkim wezwanie do przywrócenia podstawowych praw Papui Zachodniej, w tym podstawowego prawa do samostanowienia. Petycje te są ludowymi petycjami ludzi z całego świata, który włożyli w nie swoje umysły, ciała i dusze. Przemawiają one do nas wszystkich jako członków i dziedziców wspólnej ludzkości. Czytamy w nich:

“Jako zaniepokojeni obywatele z całego świata, wzywamy do pilnego rozwiązania kwestii praw człowieka w Papui Zachodniej oraz do przeglądu przez ONZ swego zaangażowania w administrację Papuą Zachodnią, które doprowadziło do bezprawnej jej aneksji przez Indonezję – naruszenia praw człowieka trwają do dziś.

Wzywamy Was do:

Mianowania Specjalnego Przedstawiciela w celu zbadania stanu praw człowieka w Papui Zachodniej.

Przywrócenia kwestii Papui Zachodniej na łono porządku obrad Komitetu ds. Dekolonizacji ONZ i zapewnienia jej prawa do samostanowienia – którego odmówiono w 1969 roku – z poszanowaniem prawa do głosowania pod międzynarodowym nadzorem (zgodnie z Rezolucją 1514 i 1541 (XVI) Zgromadzenia Ogólnego ONZ).”

TŁO

W styczniu 2017 roku mieszkańcy Papui Zachodniej, we współpracy z sześcioma pływakami, zainaugurowali Globalną Petycję dla Papui Zachodniej w brytyjskim parlamencie, w Pałacu Westminsterskim. Narodowa Petycja Papui Zachodniej, została natomiast ręcznie podpisana przez tysiące Zachodnich Papuasów. Przewidziano, że zespół pływaków poniesie obie petycje przez wody Jeziora Genewskiego przyczyniając się do podniesienia świadomości na temat nadużyć indonezyjskiej administracji i poparcia dla Papui Zachodniej.

Od tamtego momentu Petycja odbyła monumentalną podróż po całym świecie i na drugą stronę Jeziora Genewskiego.

SWIM FOR WEST PAPUA

Zespół pływacki Swim for West Papua zameldował się w Genewie w niedzielę 27 sierpnia, gorąco przywitany w tradycyjny zachodniopapuaski sposób przez członków Free West Papua Campaign Netherlands, którzy przybyli do Genewy, aby wyrazić swoje poparcie. Po powitalnym przyjęciu na drugi dzień zespół Swim for West Papua został odesłany przy dźwięku muszli Tabura przez koordynatora holenderskiego oddziału FWPC, Orideka Apa, syna legendarnego muzyka i antropologa Arnolda Apa, który został zamordowany przez indonezyjskie siły specjalne Kopasshanda (Kopassus) w 1984 roku.

Pływacy wyruszyli na łodzi pod banderą Papui Zachodniej, po czym Abby, jako pierwsza z członkiń zespołu, zanurkowała w wodzie. Sprzyjała im ciepła pogoda i dobre wiatry – transmisja z podróży była transmitowana na żywo przez cały dzień i noc.

W Papui Zachodniej, tysiące ludzi zebrało się w stolicy Port Numbay/Jayapura aby obserwować pływanie na dużym prowizorycznym ekranie i wiwatować na cześć pływaków! Oni z kolei kontynuowali podróż przez całą noc czyniąc wielkie postępy.

O godzinie 23:47 zespół Swim for West Papua przesłało zdjęcie dokumentujące niesamowity wysiłek całej drużyny.

PRZYBYCIE PŁYWAKÓW

Około godziny 12:30 pływacy prowadzeni przez kapitana Joela Evansa przybyli do brzegu Jeziora Genewskiego, witani przez Zachodnich Papuasów, którzy śpiewali, tańczyli z flagami i grali na bębnach.

Był to prawdziwie emocjonujący moment dla nas wszystkich, podczas której pływakom założono girlandy kwiatów i przyjęto podczas ceremonii powitalnej. Narodowa Petycja Papui Zachodniej wespół z Globalną Petycją dla Papui Zachodniej były prezentowane i udostępniane przez zespół pływaków i zachodniopapuaskiego lidera niepodległościowego Benny’ego Wendę.

Benny Wenda wygłosił przemowę podczas, której opisał prawdziwe znaczenie historycznej petycji, które przybyły na brzeg Jeziora Genewskiego. Reprezentują one kości Zachodnich Papuasów i bezpośrednio wyrażają ich głosy, nadzieję oraz aspiracje.

MARSZ DO ONZ

Następnego dnia, 31 sierpnia 2017 roku, Free West Papua Campaign dołączyła do zespołu pływaków i pomaszerowała z petycją przed siedzibę ONZ w Genewie. Był to ważny marsz pełen śpiewu i padającego deszczu. Oridek Ap z dumą opisywał padający deszcz jako łzy przodków ludu Papui Zachodniej.

Przed siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych odsłonięto dwa banery na których znalazły się napisy „Swim For West Papua do ONZ na rzecz głosowania pod międzynarodowym nadzorem” a także „Uratować Naród Papui Zachodniej”

Gdy deszcz zaczął nieco słabnąć, Benny Wenda wygłosił emocjonalne oświadczenie dzierżąc w dłoni walizkę w której znajdywała się petycja. „Dziś niesiemy kości. Tutaj znajduje się 500 tysięcy kości Zachodnich Papuasów zabitych przez Indonezję na przestrzeni ostatniego pięćdziesięciolecia.. Teraz dźwigamy ten ciężar. Stoimy tutaj. Będziemy nieść te kości do siedziby Organizacji Narodów Zjednoczonych.

CELEBRACJA

 Tej nocy zespół pływaków została uhonorowany podczas zachodniopapuaskiej uroczystości przy dźwiękach muzyki i tańca. Benny Wenda wręczył im dziękczynne nagrody i tradycyjne torby bilum symbolizujące opiekę nad narodem Papui Zachodniej a także opiekę narodu Papui Zachodniej nad nimi.

ZŁOŻENIE PETYCJI

Narodowa Petycja Papui Zachodniej została następnie złożona przez Benny’ego Wendę wraz z fizycznymi kopiami Globalnej Petycji, która 26 sierpnia 2017 roku osiągnęła 156933 podpisów z 185 krajów. Zbiórka podpisów pod tą petycją będzie kontynuowana za pośrednictwem internetu do połowy września, kiedy wraz z fizycznymi kopiami Narodowej Petycji Papui Zachodniej zostanie złożona w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

PODZIĘKOWANIE I SZACUNEK

Free West Papua Campaign chciałaby przekazać najgłębsze i najserdeczniejsze podziękowania i słowa szacunku wszystkim, którzy swoim działaniem i zaangażowaniem przyczynili się do zaistnienia tej historycznej petycji i podróży wodami Jeziora Genewskiego.

Wszyscy, którzy złożyli podpisy pod petycję, zrobili coś więcej, niż po prostu dodali swoje imię i nazwisko do petycji. Daliście głos tym, którzy tego głosu zostali pozbawieni, a także pomogliście wynieść na światło dzienne długo zapomniane cierpienie i ludobójstwo. Bądźcie pewnie, że wasze wysiłki sprawiły, że naród Papui Zachodni otrzymał narzędzie pełne mocy, które popchnie go do przodu w jego długie podróży do wolności.

I wreszcie dla całego zespołu Swim for West Papua, żadne słowa nie są w stanie opisać niesamowitych podziękowań i wdzięczności ze strony Free West Papua Campaign oraz narodu Papui Zachodniej. Potrzeba wielkiej odwagi i determinacji oby poświęcić tak wiele swojego czasu i wysiłku, popychającego ludzkie ciała i umysły ku granicom ich możliwości.

Autorstwo: Free West Papua Campaign Poland i Free West Papua Campaign
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o