Przepaść między bogatymi i biednymi największa od 30 lat

Opublikowano: 11.12.2014 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 996

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała raport, z którego wynika, że przepaść pomiędzy bogatymi i biednymi w krajach członkowskich jest największa od 30 lat.

OECD skupia w swoich szeregach 34 kraje, z raportu wynika, że 10% ich najbogatszych obywateli pozyskuje dochody 9,5-raza większe niż 10% najbiedniejszych obywateli. Daje to ogromną przepaść pomiędzy warstwami społecznymi w krajach członkowskich. Dla porównania, w latach 1980. najbardziej zamożni zarabiali maksymalnie 7 razy więcej niż najubożsi.

Rozwarstwienie społeczne nie wygląda tak samo we wszystkich krajach. W ciągu ostatnich 30 lat pogłębiło się ono najmocniej w Stanach Zjednoczonych, Finlandii, Izraelu, Nowej Zelandii, Szwecji i Niemczech. Lekki wzrost rozwarstwienia zanotowały Francja, Belgia i Holandia. Jedynie Turcji i Grecji udało się zmniejszyć przepaść w zarobkach obywateli.

Raport zawiera również ciekawe dane naświetlające wpływ rozwarstwienia zarobkowego na sytuację gospodarczą kraju. Wynika z niego, że duże nierówności społeczne wpływają negatywnie na wzrost PKB danego kraju, natomiast kraje, które zmniejszają swoje nierówności odnotowują coraz szybszy rozwój gospodarczy w odróżnieniu od państw, w których nierówności się pogłębiają.

Na podstawie: PAP
Źródło: Autonom

image_pdfimage_print

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. hashi 11.12.2014 11:42

    Totatalitaryzm odwrócony rządy państw korporacji. Koniec klasy średniej transfer majątku do 5% najbogatszych. Z jednej strony mamy nadprodukcje dóbr i usług pieniędzy jest tyle, że można wykupić cztery planety ziemia. Z drugiej umiera młody zdolny bezrobotny przy stoisku z gnijącymi bananami.
    Przyczyna: wadliwa dystrybucja i niesprawiedliwy podział.

  2. hashi 11.12.2014 11:46

    No i oczywiście pieniądz odsetkowy, który powoduje automatyczny wzrost cen o 40%. Do tego coraz większe podatki które płaca najbiedniejsi i coraz wyższe koszty pracy, składki itp.
    Tworzenie pustych pieniędzy po koszcie zero i coraz większe zadłużanie za grube odsetki.

  3. razowy40i4 11.12.2014 17:03

    ‘’kraje, które zmniejszają swoje nierówności odnotowują coraz szybszy rozwój gospodarczy w odróżnieniu od państw, w których nierówności się pogłębiają.’’
    Jak mówi przysłowie – ‘’z niewolnika nie będzie pracownika ‘’…

  4. adambiernacki 11.12.2014 19:22

    Kat1 – Jakiś czas temu byliśmy na zaszczytnym piątym miejscu zdaje się.

  5. eLJot 11.12.2014 22:24

    Można pytanie tylko kto kogo, 99% 1% czy na odwrót.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.