Przemysł UE jest na krawędzi upadku z powodu Zielonego Ładu

Opublikowano: 13.04.2024 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2094

Jeżeli Unia Europejska nie zmieni swojego podejścia do regulacji przemysłowych, przemysł w Europie Zachodniej może doświadczyć poważnych trudności w rywalizacji z firmami azjatyckimi. Rosnące koszty produkcji, które wynikają między innymi z polityki klimatycznej, stawiają europejskie przedsiębiorstwa przed poważnymi wyzwaniami.

Unijna polityka klimatyczna, w tym system handlu uprawnieniami do emisji CO2, znacząco zwiększa koszty operacyjne dla europejskich zakładów produkcyjnych. Te wzrosty kosztów utrudniają konkurowanie z przedsiębiorstwami z Azji, gdzie obciążenia regulacyjne mogą być mniejsze, a produkcja tańsza.

Unia Europejska boryka się z nadwyżkami złomu stalowego, które wynoszą nawet 20 milionów ton rocznie. W tym samym czasie, kraje takie jak Chiny i Indie intensywnie rozwijają swoje huty, nie zważając zbytnio na kwestie środowiskowe, co napędza globalny popyt na ten surowiec. Wpływa to na ceny i dostępność złomu w Europie, czyniąc produkcję stalowych materiałów droższą w porównaniu do konkurencji z Azji.

Wielu krajów poza UE, w tym Białoruś, Rosja, i Indie, wprowadziło zakazy lub silne ograniczenia na wywóz złomu. Pozwala to lokalnym hutom na dostęp do tańszego surowca i produkcję stalowych produktów po znacznie niższych kosztach, co daje im przewagę cenową na rynkach międzynarodowych.

Na rynek europejski napływają tanie produkty z Azji, od samochodów elektrycznych po panele fotowoltaiczne. Jest to dodatkowy czynnik, który osłabia pozycję europejskich producentów i może prowadzić do dalszego ograniczania ich potencjału przemysłowego.

Jeśli obecna sytuacja się utrzyma, europejski przemysł może stać się niekonkurencyjny. Branże hutnicza i chemiczna już teraz biją na alarm, obawiając się masowych zwolnień i upadku zakładów. Rolnicy protestują przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi, a mogą do nich dołączyć inne sektory.

Analitycy wzywają do pilnej rewizji polityki klimatycznej UE, by zapobiec deindustrializacji i zabezpieczyć miejsca pracy. Jest to niezbędne, by utrzymać konkurencyjność europejskiego przemysłu na globalnym rynku.

Jeśli UE nie zrewiduje swoich podejść i polityk, przemysł w Europie Zachodniej może nie wytrzymać konkurencji z dynamicznie rozwijającymi się gospodarkami azjatyckimi. Działania te są kluczowe do zachowania zdrowej struktury przemysłowej i ekonomicznej w Europie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. emigrant001 13.04.2024 12:20

    Wszyscy odpowiedzialni za wdrażanie w Polsce Zielonego Ładu, Fit for 55, dyrektywy budynkowej i innych klimatycznych wariactw muszą usłyszeć w wyborach 9 czerwca WON!
    Możemy to zrobić, wystarczy tylko chcieć.

  2. pikpok 13.04.2024 14:04

    Wszyscy odpowiedzialni za niedotrzymywanie umów mińskich i obecne sankcje, oraz odcięcie Europy od gazu i ropy z Rosji są za ten stan odpowiedzialni.

  3. Kazma 13.04.2024 17:39

    Jak się nie przebudzi i nie ruszy do działania dostateczna liczba (miliony) ludzi w Europie, to będzie ona zwinięta i pozamiatana! Zresztą, to dotyczy całej ludzkości.

  4. bboyprezes 14.04.2024 01:00

    Teoretycznie to każdy z poza UE jest prowodyrem ‘klimatystow’. Ciekawe kto najwięcej zyska na tym?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.