„Przeminęło z wiatrem” wycofane z powodu „rasizmu”

Opublikowano: 11.06.2020 | Kategorie: Kultura i sport, Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 982

Film „Przeminęło z wiatrem” tak naprawdę od wielu lat był obiektem ataków „antyrasistów”, choć za rolę w nim przyznano pierwszego w historii Oscara dla czarnoskórej osoby. Zamieszanie powstałe po śmierci George’a Floyda spowodowało, że kanał HBO zdecydował się usunąć tę produkcję ze swojej biblioteki treści. Wszystko z powodu sportretowania czarnych niewolników pracujących na plantacjach kontrolowanych przez białych Amerykanów.

W sierpniu 2017 roku informowaliśmy na naszym portalu, że jeden z najbardziej kasowych filmów wszech czasów został usunięty z oferty kina w mieście Memphis w stanie Tennesse. Przeciwnicy produkcji twierdzili wówczas, iż zakłamuje ona historię wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych, ponieważ pokazuje zubożałą córkę plantatora z południa, która dobrze traktuje jednak swoją czarnoskórą służbę. Zdaniem szermierzy politycznej poprawności w ten sposób zakłamywano jednak prawdziwy obraz tamtych czasów.

Histeria, która zapanowała na całym świecie po śmierci murzyna z Minneapolis, spowodowała ponowną lustrację pomników czy dzieł kultury, nie tylko zresztą w samych Stanach Zjednoczonych. Tym niemniej to właśnie amerykański kanał HBO zdecydował się usunąć „Przeminęło z wiatrem” ze swojej biblioteki treści. Rzekomo ma on jednak powrócić w przyszłości wraz z dyskusją dotyczącą jego kontekstu.

„Film „Przeminęło z wiatrem” jest produktem swoich czasów i przedstawia niektóre z etnicznych i rasowych uprzedzeń, które niestety były powszechne w społeczeństwie amerykańskim (…) Te rasistowskie obrazy były błędne wtedy i są błędne dzisiaj, i czuliśmy, że utrzymanie tego tytułu bez wyjaśnienia i potępienia tych obrazów byłoby nieodpowiedzialne” – twierdzą przedstawiciele kanału HBO Max.

„Antyrasiści” nie przypominają jednak, że jeden z najpopularniejszych filmów w historii kina okazał się rolą życia czarnoskórej aktorki Hattie McDaniel. W lutym 1940 roku za swoją drugoplanową rolę służącej otrzymała ona Oscara, będąc tym samym pierwszym murzyńskim artystą uhonorowanym tą prestiżową nagrodą.

Na podstawie: Spidersweb.pl, Rp.pl, FoxNews.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 4,20 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

16
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
ZIWK
Użytkownik

Jeszcze tylko serwisy XXX ocenzurują usuną filmy z czarnymi aktorami i będzie pozamiatane :(

JZ
Użytkownik

Może od razu wymażmy całą historię ludzkości z pamięci, zaczynając już od czasów prehistorycznych aż do dnia dzisiejszego? Tyle tam przecież nienawiści, agresji, nietolerancji, dyskryminacji, niewolnictwa, rasizmu. Historia kołem się toczy i najgorsze w tym wszystkim jest to, że ludzkość nie wyciąga wniosków z własnych błędów i skutkuje to tylko tym, że nie można sobie obejrzeć świetnego filmu… Spartakusa też wywalą? Czy może takie akcje dotyczą tylko filmów o ciemiężonych afroamerykanach?

rici
Użytkownik
rici

Historia ludzkosci jest tak zafalszowana,i to od czasow prehistorycznych, ze wymazujac ja z pamieci nic nie stracimy.

Radek
Użytkownik
Radek

Historia dużo uczy. Dlatego powinna być nauczana. Bez historii człowiek będzie popełniał te same błędy. Może szykują się na totalne nowe niewolnictwo i trzeba najpierw usunąć z pamięci słowo niewolnik, aby każdy z radością przywitał Nowe Niewolnictwo? Kazdy będzie się czuł dumny, że ma Wielkiego Pana i jest nowoczesnym niewolnikiem.

Collega
Użytkownik

To niech jeszcze usuną Pianistę Polańskiego bo pokazał Niemca pomagającego Żydowi, czym zakłamuje historię

south wind
Użytkownik
south wind

Idiotyzm. To niech spalą książki o historii USA bo przecież tam dużo o rasizmie jest informacji.
A do autora tekstu zwracam się z prośbą o nie używanie słowa “murzyn” w odniesieniu do ludzi o czarnej skórze. Jeśli nawet wg. autora nie ma w tym negatywnego wydźwięku to jest to obraźliwe dla czarnoskórych osób i należy to uszanować.

realista
Użytkownik

no ale jeśli to naprawdę nie jest obraźliwe?…
można tak sobie wziąć wyraz i zrobić z niego jakąś obelgę?… .. .

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Jak zaczynasz psom nadawać imiona murzyn, to obraźliwe zaczyna się to robić.

dagome12345
Użytkownik
dagome12345

@MasaKalambura

czyli Kajetan Kajetanowicz (kierowca rajdowy) będzie zaraz pozywał moją babcie za obrazę uczuć bo jej pies wabi się Kajtek ? heheheheh :)

realista
Użytkownik

jak nazwiesz psa Stefan to też się zaczyna robić się obraźliwe?… .. .

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Niestety Realisto, tak właśnie będzie. Niewłaściwym jest zrównywać ze sobą człowieka i zwierzę. I nawet przy mojej wielkiej miłości do zwierząt, widzę w tym coś poniżającego, dla Stefana człowieka słyszącego, jak ktoś psa jego imieniem przyzywa.

Dagome
Widzę pewną różnicę pomiędzy Kajetanem a Kajtkiem.
Sam psa Panczo nazwałem, później się dowiedziawszy że to po Hiszpańsku Franio od Franciszek. Wcześniej miałem psa Barrego, i kiedy do Irlandii pojechałem, trochę głupio mi było przed Barrymi Irlandczykami, bo jest to tam bardzo popularne imię dla ludzi. Całe szczęście o tym moim faux pas nie wiedzieli.

A najgorsze, że pierwszy mój pies, jakiego pamiętam to był Murzyn. Mea Kulpa.

realista
Użytkownik

no, to głupie było… .. .

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Murzynek Bambo w Afryce mieszka,
czarną ma skórę ten nasz koleżka,
uczy się pilnie przez całe ranki
ze swej murzyńskiej “Pierwszej Czytanki”.

Ziemianin
Użytkownik
Ziemianin

PWN- Poradnia językowa –Polska nazwa Murzyn wywodzi się z łacińskiego Maurus (który do naszego języka dotarł za pośrednictwem czeskim) oznaczającego mieszkańca północnej Afryki, a więc osobę mającą nieco ciemniejszą karnację niż my. W czasach rzymskich Europejczycy nie utrzymywali kontaktów z Afrykańczykami mającymi całkiem ciemną skórę. Zmieniło się to dopiero w epoce kolonialnej; wówczas nazwano ich słowami pochodzącymi od łacińskiego niger (‘lśniąco czarny’) – angielskim Negro czy francuskim Negre.
Wyrazy te, używane w językach angielskim czy francuskim, są obciążone licznymi konotacjami związanymi z dziedzictwem kolonializmu, przez co są po prostu obraźliwe. Z tego powodu niektórzy przypisują takie nacechowanie także polskiemu słowu Murzyn, które jest słownikowym odpowiednikiem francuskiego Negre czy angielskiego Negro. Tymczasem w polszczyźnie o wiele gorsze konotacje niż Murzyn ma czarny, który jest dokładnym odpowiednikiem dość neutralnych w językach angielskim i francuskim Black, Noir. Można więc sądzić, że jednym z powodów postrzegania nazwy Murzyn jako obraźliwej jest to, że jej ekwiwalenty obcojęzyczne rzeczywiście są nacechowane negatywnie. Gdy czarnoskóre osoby, które przyjeżdżają do Polski np. na studia, szukają w polsko-angielskim lub polsko-francuskim słowniku odpowiednika słowa Murzyn, znajdują obraźliwe nazwy Negro, Negre, co sprawia, że przypisują takie nacechowanie także polskiemu słowu.

Nie można jednak zaprzeczyć, że w polszczyźnie Murzyn ma negatywne konotacje – pojawia się w kilku frazeologizmach odnoszących się do wykorzystywania kogoś: zdawać egzamin na murzyna (‘wysłać kogoś zamiast siebie na egzamin’), biały murzyn (‘osoba nadmiernie wykorzystywana przez innych’), Murzyn zrobił swoje, murzyn może odejść (przysłowie mówiące o sytuacji, w której kogoś wykorzystano i odprawiono, gdy stał się niepotrzebny). Konotacje te jednak nie są, moim zdaniem, na tyle silne, by uważać, że nazwanie osoby czarnoskórej Murzynem jest obraźliwe (podobnie: wiele negatywnych skojarzeń budzi nazwa Żyd, jednak używamy jej neutralnie, gdy odnosimy ją do osoby narodowości żydowskiej).
Jest wreszcie trzeci aspekt tej sprawy. Otóż w dyskusji na temat poprawności politycznej i mowy nienawiści podkreśla się, że często nazwy narodowości, określenia koloru skóry, nazwy wyznawanej przez ludzi religii itp. są niepotrzebnie używane w kontekstach stygmatyzujących. Inaczej mówiąc – jeśli w Polsce 10 wypadków samochodowych jest spowodowanych przez obywateli naszego kraju, a tylko jeden przez obywatela Ukrainy, to tylko w komunikacie prasowym poświęconym temu jednemu znajdzie się wzmianka o narodowości kierowcy. Uważa się (słusznie), że w wielu sytuacjach narodowość, kolor skóry, wyznanie itd. nie są istotne, a wskazywanie na nie wynika jedynie z chęci zaznaczenia swojej wyższości. W związku z tym wiele nazw odnoszących się do „innych” (Ukrainiec, Murzyn, Cygan itd.) jest dodatkowo obciążanych negatywnymi konotacjami.

Przyznam, że dla mnie nazwa Murzyn nie ma w sobie nic obraźliwego, jeśli odnosi się do osoby czarnoskórej. Używa się jej przecież (przynajmniej w rozmowach prywatnych) nawet w odniesieniu do Baracka Obamy, człowieka bardzo szanowanego, a przez niektórych wręcz uwielbianego. Używają jej w stosunku do siebie niektórzy polscy obywatele mający ciemną skórę, także nie widząc w niej nic złego. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że część czarnoskórych Polaków uważa ją za niestosowną, obraźliwą czy wręcz raniącą. Wiedząc o tym, staram się jej przy nich nie używać – nie w imię politycznej poprawności, lecz zwykłej ludzkiej życzliwości.
Katarzyna Kłosińska, Uniwersytet Warszawski

Radek
Użytkownik
Radek

@Ziemianin
Bardzo dobrze napisane i wyjaśniające znaczenie słowa Murzyn. Tak samo używa się słowa Cyganie, Żydzi itp. I mimo, że mogą one mieć pejoratywne zastosowanie, to same w sobie tego nie znaczą. Dlaczego zabrania się używać słów, kiedy do przekazania obelgi, nie potrzeba używać słów i można również bardzo szybko przystosować inne słowo. Nie używanie obelżywych słów nie znaczy, że będzie mniej obelg na świecie. A tym bardziej, że będzie mniej krzywdy. Raczej każdy zakaz który jest nieprecyzyjny i podyktowany ideologią zwiększa krzywdę.