„Przeminęło z wiatrem” ofiarą politycznej poprawności

Opublikowano: 31.08.2017 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 351

Słynny amerykański film „Przeminęło z wiatrem” został wycofany z jednego z kin w Stanach Zjednoczonych. Powodem ma być fakt, iż „zdaniem niektórych widzów” produkcja z 1939 roku ma rasistowski charakter, bowiem pokazuje w dobrym świetle białych plantatorów z Południa, którzy mieli czerpać zyski z niewolniczej pracy czarnoskórych robotników. Jednocześnie jednak to właśnie ten film przyniósł nagrodę Oscara pierwszej czarnoskórej aktorce.

Władze kina The Orpheum Theatre w mieście Memphis w stanie Tennesse wydały specjalne oświadczenie, związane z ostatnim pokazem filmu, który miał miejsce 11 sierpnia. Zgodnie z ich stanowiskiem, projekcja miała spotkać się z nieprzychylnymi komentarzami części widzów, uważających ją za „niestosowną dla dużej części lokalnej społeczności”. Wsłuchując się w negatywne opinie „niektórych widzów”, zarządcy kina postanowili nie pokazywać więcej produkcji, której premiera miała miejsce w 1939 roku.

„Przeminęło z wiatrem” od dawna spotyka się z atakami politycznie poprawnych „antyrasistów”, ale dopiero teraz podjęto pierwszą decyzję o niewyświetlaniu tej produkcji. Fabuła melodramatu rozgrywa się w czasach wojny secesyjnej, której rezultat, czyli przegrana Konfederatów, stawia w nowej sytuacji główną bohaterkę. Córka plantatora z południa musi zrezygnować z dotychczasowych wygód, co nie zmienia jednak faktu, iż dobrze traktuje ona swoją czarnoskórą służbę.

To właśnie ten ostatni fakt najbardziej nie pasuje lewicy, liberałom i politycznie poprawnej części Republikanów, bowiem w opinii tych środowisk „Przeminęło z wiatrem” zakłamuje prawdziwy obraz południa Stanów Zjednoczonych. Czarnoskórzy mieli bowiem być traktowani bardzo źle i wykorzystywani do niewolniczej pracy. Stąd też produkcja z 1939 roku ma hołubić obraz „starego dobrego południa”, co oczywiście nie mogło umknąć zwolennikom polityki „równości”.

Co ciekawe, właśnie ta produkcja przyniosła pierwszą nagrodę Oscara czarnoskórej aktorce. Hattie McDaniel otrzymała statuetkę 29 lutego 1940 roku, jako zwyciężczyni kategorii dla najlepszego drugoplanowego aktora, czyli za rolę służącej głównej bohaterki „Przeminęło z wiatrem”. Zmarła w 1952 roku McDaniel przed jedenastoma laty stała się natomiast pierwszym czarnym aktorem, którego podobizna znalazła się na amerykańskich znaczkach pocztowych.

Najnowsza histeria szermierzy politycznej poprawności jest związana z zamieszaniem wokół miasteczka Charlottesville, gdzie odbywają się protesty przeciwników i zwolenników usuwania pomników upamiętniających przywódców armii Konfederatów z czasów wojny secesyjnej. W połowie sierpnia sympatyk tych pierwszych nie zdjął nogi z gazu i wjechał samochodem w lewicowych aktywistów zabijając jedną osobę, stąd od tego czasu demonstracje przeciwko „rasizmowi” nabrały na sile.

Na podstawie: WP.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o