Przełomowa technologia pozwoli na produkcję uniwersalnej krwi

Opublikowano: 14.06.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 545

Naukowcy opracowali metodę produkcji tzw. uniwersalnej krwi. Polega ona na przekształceniu grupy krwi A w grupę 0, którą bezpiecznie można przetaczać każdemu pacjentowi. Pomocne okazały się tu bakterie, znajdujące się w naszym organizmie.

Aby można było przeprowadzić bezpieczną transfuzję, biorca musi otrzymać odpowiednią krew. Grupę A można łączyć z grupą A i 0. Tak samo grupę B można mieszać z grupą B i 0. Biorcy z grupą AB mogą otrzymać każdą grupę krwi, natomiast grupa krwi 0 jest uniwersalna, czyli można ją przetaczać każdemu pacjentowi.

Ze względu na niedobory krwi w szpitalach na całym świecie, naukowcy starają się opracować metodę, która pozwoli wytwarzać tę uniwersalną grupę krwi. Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej zademonstrowali możliwość przekształcania grupy krwi A w uniwersalną grupę 0 poprzez usunięcie związanego z nim antygenu.

Po czterech latach badań, Stephen Withers i jego zespół odnalazł bakterie na ściankach jelita, które żywią się mucynami – mieszanką cukrowo-białkową. Tak się składa, że mucyny są podobne do cukrów, określających typ czerwonych krwinek, więc naukowcy postanowili zbadać zdolność bakterii Flavonifractor plautii do usuwania cukrów charakteryzujących grupę krwi A.

Gdy przetestowano dwa enzymy bakteryjne jednocześnie, zespół uzyskał oczekiwany efekt. Z ich pomocą udało się usunąć antygen A, a zatem pomyślnie przekształcono grupę krwi A w krew uniwersalną. Badania zostały przeprowadzone w laboratorium, jednak dalsze testy pozwolą ustalić, czy ta zamiana grupy krwi faktycznie jest skuteczna i bezpieczna. Jeśli tak, naukowcy otrzymają do swojej dyspozycji „narzędzie”, które pozwoli przynajmniej częściowo rozwiązać problem niedoboru krwi dla potrzebujących.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: ScienceMag.org
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.