Przegląd wydarzeń – 31.07.2023

Opublikowano: 02.08.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2151

Przegląd wiadomości przygotowywany przez portal Euroislam.pl.

1. Zachodnie media przedstawiają ekstremistki, które udały się do Syrii jako zwabione przez mężów, bezwolne, zmanipulowane przez kalifat. Tymczasem kurdyjskie Kobiece Jednostki Obrony (YPJ) pokazują nagrania z telefonów tzw. żon ISIS, zawierające brutalne filmy, gdzie dzieci szkolone są do walki lub egzekucji. Zdaniem YPJ kobiety odgrywały istotną rolę w radykalizacji, a teraz starają się w obozach utrzymać ideologiczną ciągłość Państwa Islamskiego i wychowywać następnych ekstremistów. Chłopcy w obozach są zmuszani do zapładniania wskazanych kobiet, wystawieni na skrajną ideologię i obrazy.

2. Zamach stanu w Nigrze, do którego doszło w ubiegłym tygodniu, może zagrozić stabilności Sahelu. Obojętnie czy pojawią się informacje, że za przewrotem stoi Rosja, czy nie, sprawy mogą przybrać taki obrót, że Niger, stanowiący obecnie główną bazę walki z powstaniem dżihadystycznym w regionie, może przestać pełnić taką rolę. Po puczu doszło do ataku tłumu na ambasadę Francji, co przypomina scenariusz znany z Mali i Burkina Faso. Wspólnota Gospodarcza Państw Zachodniej Afryki (ECOWAS) zagroziła Nigrowi interwencją wojskową, jeżeli w ciągu tygodnia legalne władze nie zostaną uwolnione. Stany Zjednoczone dyplomatycznie nie nazwały zajść zamachem stanu, bo wiązałoby się to z koniecznością opuszczenia baz wojskowych w Nigrze i wstrzymania pomocy gospodarczej i wojskowej.

3. 1800 zamachów terrorystycznych w Zachodniej Afryce w pierwszym półroczu 2023. W zamachach miało zginąć 4 600 osób, mieszkańców 15 krajów zgromadzonych w ECOWAS. W wyniku narastających walk około 6,2 milionów osób jest wewnętrznymi uchodźcami. Liczba osób, które należy wesprzeć żywnością, sięga 30 milionów, a w ciągu miesiąca może urosnąć do 42 milionów. ECOWAS wymieniając przyczyny niestabilności mówi o terroryzmie, zbrojnych powstaniach, zorganizowanej przestępczości, niekonstytucyjnych zmianach rządów, nielegalnych operacjach morskich, kryzysie ekologicznym i fake newsach.

4. Austriacka skrajna prawica maszerowała w Wiedniu przeciwko „Wielkiemu Zastąpieniu”. Celem tego protestu było wzmocnienie tego terminu w taki sposób, żeby został podjęty przez większe partie prawicowe, jak FPO czy AfD, stwierdzili organizatorzy. Ruch domaga się remigracji, czyli zamknięcia granic i wysłania z powrotem nielegalnych imigrantów, ale także legalnych, lecz nie będących obywatelami Austrii.

5. W sobotę austriacka prasa informowała o planowanym ataku na szkołę w Buk an der Mur w Styrii. Zamach planowało dwóch nastolatków w wieku 15 i 16 lat. Chcieli zabijać chrześcijan i przywrócić kalifat. Zostali skazani na dwa lata więzienia oraz szkolenie deradykalizacyjne i antyprzemocowe. Lokalni politycy FPÖ i OVP wezwali do zwiększenia kar za ekstremizm.

6. Dania zastanawia się nad możliwością prawnego zakazu palenia „Koranu” i innych religijnych tekstów w ramach protestów. Podobne prace legislacyjne zapoczątkowano też w Szwecji. Powodem są obawy dotyczące bezpieczeństwa oraz relacji dyplomatycznych z państwami muzułmańskimi. Z jednej strony państwa te chcą ochronić swoje interesy, które takie akcje naruszają, z drugiej jednak muszą to zrobić w ramach konstytucyjnej ochrony wolności wypowiedzi.

7. Zamach bombowy w Pakistanie na wiec wyborczy protalibańskiego duchownego przyniósł ponad 50 ofiar śmiertelnych i ponad 200 osób rannych. O zamach na wiec partii Jamiat Ulema Islam podejrzane jest Państwo Islamskie Prowincji Chorasan, ISIS-K. Talibowie, którzy objęli władzę po wycofaniu się Amerykanów w Afganistanie zwalczają ISIS-K. Zamachu dokonano w Bajor, leżącym na Terytoriach Plemiennych Administrowanych Federalnie, przy granicy z Afganistanem.

8. Prawie 400 tysięcy dolarów przez 2 lata przekazano z amerykańskich podatków na dwie fundacje prowadzone przez radykalnego kaznodzieję Abdullaha Faaruuqa. Faaruuq przez lata bronił terrorystki Aafii Siddiqui skazanej na 86 lat więzienia za wielokrotną próbę morderstwa. W jego wypowiedziach można wskazać wzywanie do przemocy, a także częste potępienie Stanów Zjednoczonych.

Na podstawie: ANFEnglish.com, APNews.com, Islamism.news, CBSNews.com, Krone.at, Euronews.com, BBC.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Drnisrozrabiaka 02.08.2023 13:35

    “Chłopcy w obozach są zmuszani do zapładniania wskazanych kobiet,” typowe dla fałszywych religii.
    5″Chcieli zabijać chrześcijan” – 7 mld ludzi ma takie pragnienia
    “. Dania zastanawia się nad możliwością prawnego zakazu palenia „Koranu” i innych religijnych tekstów” czyli atlas oprawić białym papierem opisać “koran “i palić nie mozna? Miejmy nadzieję, ze nie można będzie palić utworów Darwina i wypocin o ufo także

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.