Przegląd wydarzeń – 08.08.2023

Opublikowano: 09.08.2023 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2472

Przegląd 8 wiadomości przygotowywany przez portal Euroislam.pl.

1. Ministerstwo spraw wewnętrznych Niemiec chce przyspieszyć deportację imigrantów, którzy działają w przestępczych strukturach klanów. Osoby te będą mogły być deportowane nawet bez wyroku. Ma to być rozszerzenie przepisów, które obecnie pozwalają pozbawić prawa pobytu imigranta należącego do struktur terrorystycznych czy będącego zwolennikiem terroryzmu. Propozycja ministerstwa będzie poddana dyskusji co do proporcjonalności odpowiedzi i skutków ubocznych takich przepisów. W 2021 roku Federalne Biuro Policji Kryminalnej (BKA) prowadziło 700 śledztw wobec przestępczości zorganizowanej, wielu objętych śledztwem to członkowie klanów, zamieszani w przestępstwa związane z narkotykami. Przeciwko decyzji ministerstwa protestuje AfD. Przewodnicząca Alice Weidel uważa, że to używanie ministerstwa, by wygrać zbliżające się wybory w Hesji, a z powodu ograniczeń prawnych, ostatecznie i tak nikt nie zostanie deportowany.

2. W berlińskim Goerlitzer Park w niedzielę mężczyzna trzymał w dłoniach dwa pistolety i krzyczał „Allahu Akbar”. Policja informuje, że nie ma to związku z terroryzmem. O zajściu poinformowali świadkowie. Jeden z nich zabrał pistolety mężczyźnie. Jak się okazało, były to pistolety hukowe. Policja po zatrzymaniu mężczyzny i konfiskacie broni wypuściła go, wszczynając śledztwo w sprawie wzniecania niepokoju społecznego.

3. Policja i prokuratura w Niemczech prowadzi dochodzenie w sprawie zagrożenia dla meczetów. Meczety w Niemczech otrzymują anonimową korespondencję, która zawiera zniewagi i groźby, swastyki oraz nawiązania do zamachu terrorystycznego z Hanau sprzed trzech lat. Groźby podpisywane są skrótem NSU oznaczającym Narodowo-Socjalistyczne Podziemie. Podejrzana korespondencja została zgłoszona przez meczety należące do tureckiego DITIB lub Islamskiej Społeczności Millî Görüs.

4. Szare Wilki infiltrują niemiecki futbol? Takie pytania wywołał tatuaż członka narodowej niemieckiej drużyny Mesuta Özila. Na zdjęciu z tatuażem widoczny jest symbol organizacji, trzy księżyce i wyjący wilk. Były sędzia piłkarski Burak Yilmaz twierdzi, że obawy są słuszne, ponieważ ta skrajnie prawicowa organizacja turecka odpowiedzialna jest za politycznie motywowane morderstwa, także w Niemczech. Yilmaz twierdzi, że Özil, chociaż jest najgłośniejszym przykładem związków między radykałami a futbolem, nie jest niestety jedynym. Według BfV (Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji) członków ugrupowania jest 18 tysięcy, a futbol jest dogodnym miejscem rekrutacji. Szare Wilki i ich symbolika obecni są w lokalnych amatorskich klubach piłkarskich, gdzie szerzona jest nacjonalistyczno-islamistyczna ideologia grupy. Pełna analiza w „Berliner Zeitung”.

5. Ile niemiecki budżet federalny wydał na uchodźców? Zestawienie obok. Liczby podane w miliardach euro. Tłumaczenie pozycji budżetu od góry: 1) Pomoc związana z uchodźcami dla krajów związkowych i gmin; 2) Świadczenia socjalne po procedurze azylowej; 3) Działania integracyjne; 4) Przyjęcie, rejestracja i zakwaterowanie w procedurze azylowej; 5) Walka z przyczynami uchodźstwa.

6. Niemiecko-egipski politolog Hamed Abdel-Samad broni prawa do palenia „Koranu” w ramach wolności słowa. Jednocześnie twierdzi, że Irakijczyk Salwan Momika, który spalił „Koran” w Szwecji, nie ma pojęcia o wolności słowa, bo chce zakazać Koranu, na co też nie może być zgody. „Wolność może rozwijać się tylko wtedy, gdy możemy tolerować to czego nie lubimy z powodów estetycznych, ideologicznych czy religijnych”, twierdzi Abdel-Samad. Politolog krytykuje plany Danii i Szwecji, by zmienić przepisy tak, aby w pewnych przypadkach można było zakazać takich prowokacji.

7. Minister spraw wewnętrznych Saksonii Rudolf Schuster (CDU) oskarża rząd federalny o zbytnią powściągliwość w postawieniu tamy nielegalnej imigracji. Oczekuje stworzenia ośrodków deportacyjnych, gdzie niebezpieczni imigranci oraz ci, którzy popełni przestępstwa wielokrotnie, oczekiwaliby na deportację. Minister uważa, że rząd za mało robi w tej sprawie, także w kwestii negocjacji z krajami pochodzenia takimi jak Tunezja, która niechętnie przyjmuje swoich obywateli deportowanych z Niemiec. Schuster wcześniej domagał się przywrócenia kontroli na niemieckich granicach, w tym głównie z Polską i Czechami.

8. Plakat Ikei z kobietą w chuście wywołał dyskusję w Niemczech. Muzułmanka w niebieskiej chuście i żółtej kurtce, kolorach Ikei, widnieje na ogłoszeniu reklamującym pracę w tej sieci meblowej. Zdaniem dziennikarki Neny Brockhaus, plakat, na którym jest jedynie muzułmanka, nie ma nic wspólnego z integracją i w czasach walki o prawa kobiet w Iranie nie powinien mieć miejsca w przestrzeni publicznej. Firma twierdzi, że to jest jeden z wieu plakatów w sklepie. Na innych plakatach widnieją pracownicy z innych kultur. Kierownictwo firmy powołuje się na różnorodność i wolność wyboru stroju przez swoich pracowników.

Autorstwo: Jan Wójcik
Na podstawie: RND.de, FR.de [1] [2], DeutschlandFunk.de [1] [2], T-Online.de, Berliner-Zeitung.de, Twitter.com, InfoSperber.ch, Focus.de
Źródło: Euroislam.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.