Przedsiębiorcy zmarnowali pieniądze na innowacje

Opublikowano: 15.04.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1102

Najwyższa Izba Kontroli krytycznie podeszła do wydawania środków publicznych na innowacje oraz prace badawczo-rozwojowe. Zdecydowana większość z nich miała bowiem zostać przeznaczona przez przedsiębiorców na zupełnie inne cele, które w najlepszym wypadku były wydatkowane na projekty innowacyjne jedynie z punktu widzenia konkretnej firmy.

Pod lupę kontrolerów z NIK-u trafiły Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, urzędy marszałkowskie i beneficjenci pomocy publicznej na wdrażanie innowacji, czyli w sumie 34 jednostki odpowiedzialne za wydatkowanie w latach 2011-2017 blisko 15 miliardów złotych. NIK przeprowadził analizy przez „brak zauważalnego wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki, pomimo stosowania przez administrację publiczną licznych instrumentów wsparcia i przekazywania znacznych środków finansowych”.

Z raportu Izby wynika więc, że zajmujące się tą problematyką programy nie były komplementarne, sposób wyboru projektów objętych dofinansowaniem nie uwzględniał cech innowacji w stopniu wynikającym z celów poszczególnych programów, niedostatecznie uwzględniano w ocenach takie elementy jak rodzaj i skala innowacji, a także nie analizowano jej oddziaływania na konkurencyjność gospodarki, co było głównie pochodną zbyt ogólnego zdefiniowania terminu „innowacje”.

Niedookreślenie specjalizacji i skali innowacyjności połączone z nieodpowiednimi procedurami oceny wniosków powodowało, że pieniędzy nie otrzymywały projekty rzeczywiście unowocześniające polską gospodarkę, zaś otrzymywały je na przykład… solaria. Dodatkowo jednym z największych beneficjentów tego programu było centrum rozrywki, które zakupiło nowoczesne technologie stosowane w dyskotekach.

Obecnie Polska w Unii Europejskiej zajmuje czwarte od końca miejsce pod względem innowacyjności, natomiast w jednym ze stworzonych na potrzeby Brukseli rankingów nasz kraj został określony mianem „umiarkowanego innowatora”.

Na podstawie: Rp.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
cacor
Użytkownik
cacor

Bo dofinansowanie dostały najlepiej NAPISANE projekty, a nie te które faktycznie coś by wniosły…
Czyli biurokracja górą!

Radek
Użytkownik
Radek

Darowane można zmarnować. Dlatego nie powinno być żadnych dotacji. Dlaczego społeczeństwo ma płacić prywatnym firmom za jakieś pomysły?

hashi
Użytkownik
hashi

Widziałem w czyje ręce trafiały te pieniądze sam składałem wniosek niestety bez powodzenia. Podostawały firmy krzaki na pseudo sprzęt i to po kilkakrotnie zawyżonych cenach. Koperty pod stołem lub przydzielanie po znajomości.
Przejrzałem w moim regionie 100 firm które dostały ową kasiorę wszystko przepalone żadnych innowacji. Innowacją było to co już jest tylko zmieniono nieco nazwę i dodano ładną dokumentacje.
Kij z taka Polską nic nie można tu zbudować.