Przedsiębiorcy zachwalają bezzwrotne pożyczki Morawieckiego

Opublikowano: 09.04.2020 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1912

„Tarcza antykryzysowa” rządu Mateusza Morawieckiego ma od wczoraj swoje kolejne oblicze. Tym razem władza zamierza przekazać przedsiębiorcom blisko 100 miliardów złotych, za co dostała już laurkę od lobby biznesowego. Najprawdopodobniej firmy nie będą w ogóle musiały zwracać tych pożyczek, tymczasem pracownicy nadal nie otrzymali właściwie niczego. Poza groźbą pracy ponad siły przy obciętych wynagrodzeniach.

Morawiecki wystąpił na specjalnej konferencji prasowej z prezesem Narodowego Banku Polskiego, Adamem Glapińskim. W jej trakcie przedstawił kolejną część „Tarczy antykryzysowej”, która ma być jej zupełnie nową odsłoną w porównaniu do planu podpisanego już w ubiegłym tygodniu przez prezydenta Andrzeja Dudę. Szef rządu twierdzi, że w ten sposób uratuje się od dwóch do nawet pięciu milionów miejsc pracy, choć wciąż nikt nie przedstawił żadnych wiarygodnych wyliczeń następstw kryzysu gospodarczego związanego z pandemią koronawirusa.

Ogółem rządzący zamierzają wydać dodatkowe 100 mld złotych na pomoc finansową dla firm. Blisko 25 mld powędruje do małych przedsiębiorstw, 50 mld do średnich, z kolei kolejne 25 mld do największych graczy na polskim rynku. Blisko 60 mld z tej kwoty ma być bezzwrotną pożyczką, a pozostałe fundusze mają mieć „charakter inwestycyjny”. Ogółem projekt rządu skierowany jest do 670 tys. firm i przedsiębiorców, którzy dzięki tym funduszom mają pokryć straty i uratować miejsca pracy.

Zapowiedzi Morawieckiego spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem ze strony lobby biznesowego. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, znany głównie z postulatu ściągnięcia do Polski kilku milionów imigrantów, napisał nawet w swoim oświadczeniu, że „pozwoli to Polsce przejść przez kryzys możliwie suchą stopą, co byłoby bez wątpienia wielkim osiągnięciem”. Organizacja uważa też, że „rządowy program ukierunkowany jest na wprowadzenie szybkiego i prostego narzędzia wspierającego płynność finansową firm”. Bezzwrotnymi pożyczkami jest z kolei zachwycona Konfederacja Lewiatan, uznająca to za „skuteczny instrument” pomocowy.

Warto pamiętać, że nowy pakiet finansowy nie oznacza wycofania się z poprzedniego. Tym samym już od kilku dni przedsiębiorstwa mogą składać wnioski o dopłaty do pensji oraz zwolnienia ze składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Morawiecki mówił wczoraj o blisko 330 tys. podobnych dokumentów, które miały wpłynąć tylko w ciągu pierwszych czterech dni.

Jednocześnie rządzący zafundowali pracownikom znaczące pogorszenie ich sytuacji ekonomicznej. Pierwsza wersja „Tarczy antykryzysowej”, która nie zostanie pod tym względem zmieniona, przewiduje między innymi możliwość redukcji zarobków nawet o 50 proc. Ponadto kolejny projekt zmian przygotowywany przez Ministerstwo Rozwoju daje przedsiębiorcom możliwość decydowania, gdzie pracownik będzie realizował swoje prawo do wypoczynku. Ono także ma być zresztą zredukowane do zaledwie ośmiu godzin na dobę.

Na podstawie: Bankier.pl, Money.pl, Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 2,60 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

20
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

Polacy będą zasuwać jak w kopalni za miskę ryżu, żeby odbudowywać tę ruinę gospodarczą jaką politycy wywołali

Maximov
Użytkownik
Maximov

Generalne tak.
Będą ratowane przedsiębiorstwa z publicznych, czyli naszych, pieniędzy.

Urnelius
Użytkownik
Urnelius

Jeszcze kilka dni temu można było przeczytać kilka(naście) artykułów, że władze nie robią nic, by ratować gospodarkę. Teraz, że zadłużają i nie rozdają pieniędzy. Jezu. Jakby dali wszystkim, to też byłby skowyt, że to komunizm.

kufel10
Użytkownik
kufel10

To ja dla odmiany pochwalę działania rządu. Nie rozumiem jak wy mozecie tak narzekać. Ja się staram i mnie się żyje dobrze. Może narzekacze zaczną dbać o wspólne dobro i o dobro innych Polaków, to i o nich ktoś zadba? Żresz w biedronce? Kupujesz niemieckie? To idź teraz do niemca, niech ci napełni miche ryżem.

NORB
Użytkownik
NORB

Pożyczki, nawet jeżeli będą bezzwrotne – to przyczynią się do powstania długu (kolejnego zresztą), który trzeba będzie spłacić. Oczywiście zostanie to zrealizowane jak zawsze – wprowadzeniem kolejnego podatku lub para-podatku. Na co ta szopka? Przecież gdyby zwolnili np. na 3 miesiące wszystkich z podatku dochodowego, to byłoby coś co nie zaangażowałoby urzędników, którzy wypłacą nam pożyczki z naszych pieniędzy (rząd nie ma pieniędzy oprócz naszych) i koło się zamyka. Więc najlepszą rzeczą jaki rząd może zrobić dla gospodarki – to nie wtrącać się. Niczego nie rozdawać – wystarczy nie zabierać. Proste, logiczne, tanie, efektywne.

Barney
Użytkownik
Barney

do autorów: nie wiem, co wam odpowiedzić. Tak zawsze się robi z przepychaniem ustaw.

możliwe, że promieniują, bo jest dziwnie. Kierowców buja na drodze.

możlwie, że aluminium z chemów łaczy się z technologiami radiowymi i wpływaniem na organizm.
Pamiętacie padające ptaki na świecie?

wyłącznie pazerności tylko pomoże.
dlaczego Polacy w firmach telekomunikacyjnych wykonują polecenia?

przypomnę tylko, że wszystkie rewolucje były sponsorowane a nie oddolne.

robi1906
Użytkownik

“Bezzwrotna pożyczka” nic takiego nie istnieje w przyrodzie.
admin wstawił filmik Fall Cabal-Upadek Kabały, musowo do oglądnięcia całą seria, mam nadzieję że ruch Q i Trump jest prawdziwy (wiele o tym świadczy), ale dzisiaj piszę z innego powodu.
Dzisiaj czyli 10.04.2020, a w konotacji USA-04.10.2020 ma się wydarzyć coś co zaważy na losach świata.

robi1906
Użytkownik

Nie o taką wiadomość chodziło, Polska tak jak Niemcy są firmami zarejestrowanymi w USA, to nie jest żart.
filmik o tym
https://www.youtube.com/watch?v=6EJJQsKHzgE

a tutaj strona (sam poszukałem żeby to potwierdzić) Polska jest zarejestrowana pod numerem 79312
https://www.sec.gov/Archives/edgar/data/79312/000095012718000035/0000950127-18-000035-index.htm

adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Rosja też jest firmą

emigrant001
Użytkownik
emigrant001

@robi1906
ale co?

eMeS
Użytkownik
eMeS

Przecież Naród ma ręce. Jak Kuba Bogu…..nie czaję skąd ten płacz

realista
Użytkownik

cyt.:”Dzisiaj czyli 10.04.2020, a w konotacji USA-04.10.2020 ma się wydarzyć coś co zaważy na losach świata.”

a co jak się nie wydarzy?
zwątpisz w źródło?
mamy jeszcze kilkanaście godzin.
mam nadzieję, że opowiesz nam jutro co też się wydarzyło… .. .

eMeS
Użytkownik
eMeS

Musimy, niestety, albo na szczęście poszukać nowego Józka od Piłsuddzkich

polach
Użytkownik
polach

#NORB
W pełni się zgadzam z Twoją wypowiedzią, nic dodać nic ująć.

realista
Użytkownik

hahahaha…
a to ci dopiero wydarzenie… .. .

robi1906
Użytkownik

realista, jeśli coś się zdarzyło ważnego w dniu wczorajszym, to byłby dowód na istnienie machiny czasu lub wglądu w przyszłość z możliwością jej modyfikacji.
Być może coś się zdarzyło, media przecież nie informują o walkach w USA, ani o uratowanych dzieciach ani o tych których uratować nie zdołali, zdjęcie tych nie uratowanych w tym filmiku od 1 minuty
https://www.youtube.com/watch?v=-sPB0zqnuQ0

w każdym razie data ta została pokazana na pewnym zdjęciu z czasów młodości Trumpa, jeśli to zdarzenie naprawdę było, (bo moja wiara w walkę dobra i zła, też ma swoje granice), napiszę gdzie to zdjęcie było i jak je znależć.