Przedsiębiorcy proponują likwidację płacy minimalnej

Opublikowano: 12.02.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1414

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zaproponował zlikwidowanie płacy minimalnej w przedsiębiorstwach zatrudniających poniżej dziewięciu osób. Postulat lobby biznesowego wzorowany jest na rozwiązaniach ze Stanów Zjednoczonych, dlatego nie uwzględnia chociażby faktu, że to właśnie najmniejsze firmy dotychczas oferowały najniższe wynagrodzenia.

W trakcie pandemii koronawirusa rząd Mateusza Morawieckiego w pierwszej kolejności zajął się przedsiębiorcami. To właśnie do nich trafiły pieniądze z kilku „Tarcz antykryzysowych”. Na podobną pomoc nie mogli natomiast liczyć pracownicy. Przyznano im jedynie wynoszący 1400 zł dodatek solidarnościowy, obowiązujący przez maksymalnie trzy miesiące. Poza tym zastosowano rozwiązania niekorzystne dla świata pracy, czyli zmiany w „Kodeksie pracy” obniżające pensje i standardy pracy.

Mimo to lobby biznesowe wciąż uważa, że powinno otrzymać kolejne przywileje. Hołubiony w środowiskach prawicy Związek Przedsiębiorców i Pracodawców postuluje więc, aby małe przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż dziewięć osób nie musiały przestrzegać przepisów o płacy minimalnej. Organizacja mówi w tym kontekście o „wentylu bezpieczeństwa” mającym rzekomo pozytywnie wpłynąć na rynek pracy.

Biznesmeni łaskawie pozwalają na dyskusję w sprawie ostatecznego kształtu tego rozwiązania. Mianowicie dopuszczają możliwość wprowadzenia progu, po którym nawet mniejsze firmy musiałyby przestrzegać przepisów o płacy minimalnej. ZPP wzoruje się w tej kwestii na systemie Stanów Zjednoczonych, w którym mniejsze podmioty są zwolnione z obowiązku wdrażania federalnych wymogów dotyczących najniższego możliwego wynagrodzenia.

Jeszcze przed pandemią koronawirusa dostępne były statystyki dotyczące wynagrodzeń w małych przedsiębiorstwach. Oferowały one mianowicie najniższe płace i najgorsze warunki pracy. Raport Głównego Urzędu Statystycznego wskazywał jednoznacznie, że w firmach zatrudniających minimum 10 pracowników zarabia się średnio 4,85 tys. zł brutto, z kolei mikrofirmach zaledwie 3,08 tys. zł.

Na podstawie: BusinessInsider.com.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 3,71 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
JZ
Użytkownik

Ja proponuję jeszcze lepsze rozwiązanie. Niech mali przedsiębiorcy zyskają prawo wynagradzania pracownika tzw. miską zupy! Kromka chleba do zupy dla tych, co biorą nadgodziny!

Irfy
Użytkownik
Irfy

Hehe, już widzę jak Szmateusz i jego zafajdana banda im na to pozwalają :) “Minimalna pensja” nie służy do tego, żeby zapewnić ludziom choćby minimum środków na przeżycie. Jakby służyła do tego, to by nie istniała. Jej celem jest zapewnienie rządowi niezmiennego wpływu od najniższych wynagrodzeń. Gdyby zniesiono “pensję minimalną”, to by zaraz trzy czwarte “przedsiębiorców” zaczęła spełniać warunki do nieprzestrzegania minimalnej pensji. A potem już z górki. Na rękę byłoby “pińcet” albo i sto, reszta pod stołem. I państwowe haracze też byłyby od tego groszowe. Więc sorry, ale nie. Takich cudów nie będzie.

kufel10
Użytkownik
kufel10

Moi drodzy przecież tu chodzi tylko o mniejsze składki – zarejestrowany na 1/4 a reszta pod stołem. Nigdy nie mieliście działalności gospodarczej? ;)