Przedsiębiorcy mają zapłacić za pracę zdalną

Opublikowano: 20.05.2021 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1486

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii po miesiącach prac zaprezentowało w końcu nowelizację „Kodeksu pracy”. Dotyczy ona uregulowania pracy zdalnej, która nabrała znaczenia po lockdownach wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. Najważniejszym elementem projektu jest partycypacja przedsiębiorcy w kosztach ponoszonych przez pracownika.

Dotychczas kwestia pracy zdalnej była uregulowana jedynie w przyjętych w marcu ubiegłego roku specjalnych przepisach związanych właśnie z pandemią. Jej zapisy pozwalają przedsiębiorcom na wysłanie zatrudnionych przez siebie osób do pracy zdalnej w czasie obowiązywania stanu epidemii, a także nawet do trzech miesięcy po jego ustaniu.

Zmiany proponowane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii na razie przedstawiło wstępną nowelizację Kodeksu Pracy, odnoszącą się właśnie do tego zagadnienia. Projekt wejdzie teraz w etap konsultacji ustawowych, aby przepisy zaczęły działać trzy miesiące po ustaniu epidemii.

Projekt zakłada zastąpienie dotychczasowego pojęcia „telepracy”. W ten sposób praca zdalna byłaby wykonywana w sposób całkowity albo częściowy w miejscu wskazanym przez pracownika, które zyskałoby także aprobatę przedsiębiorcy. Przede wszystkim jednak pojawi się katalog kosztów ponoszonych przez zatrudnionego, gdy wykonuje on swoje obowiązki zawodowe we własnym mieszkaniu.

Biznes miałby w pierwszej kolejności partycypować w kosztach instalacji narzędzi do pracy i ich napraw, kosztach energii elektrycznej oraz rachunkach za dostęp do sieci internetowej. Pracownikowi przysługiwałby więc ekwiwalent pieniężny, a szczegóły mają być ustalane pomiędzy przedsiębiorcą a związkami zawodowymi lub innymi reprezentantami zatrudnionych.

Dodatkowo nowelizacja „Kodeksu pracy” przewiduje możliwość wystąpienia przez pracownika o możliwość wykonywania obowiązków zdalnie. Jego prośba będzie mogła zostać spełniona przez 12 dni w roku, o ile nie jest on zatrudniony w firmie wprowadzającej takie zasady w skali globalnej.

Na podstawie: Money.pl, Rmf24.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.