Przedsiębiorcy boją się rejestru umów śmieciowych

Opublikowano: 23.12.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1910

W niedługim czasie ruszy rejestr umów o dzieło. Każda z nich będzie musiała być zgłoszona do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, chcącego w ten sposób zbierać dane o aktywności zawodowej Polaków. Przedsiębiorcy obawiają się jednak, że w ten sposób ograniczy się skalę nadużywania przez nich umów śmieciowych.

Objęte rejestrem mają być wszystkie tego typu porozumienia między przedsiębiorcami a pracownikami, które zostaną podpisane już w nowym roku. Firmy tym samym będą musiały zgłaszać zawarcie każdej umowy o dzieło, podając między innymi dane kontaktowe do drugiej osoby będącej stroną umowy. Dodatkowo opisany ma zostać jej przedmiot i czas na jaki została zawarta. Nie będzie natomiast obowiązku ujawniania kwoty wypłacanej za wykonane zadania.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. zapewniła media, że uzyskane przez jej instytucję informacje będą wykorzystywane jedynie w celach analitycznych. Na ich podstawie badany będzie więc chociażby kierunek rozwoju przedsiębiorczości w naszym kraju. W chwili obecnej państwo tak naprawdę nie wie, ile osób objętych jest właśnie umowami śmieciowymi. Był to tymczasem spory problem zwłaszcza w pierwszych miesiącach tego roku.

Wszystko za sprawą pandemii koronawirusa. Państwo nie wiedziało bowiem, w jaki sposób należy oszacować koszty przyznania świadczenia postojowego. Niemożliwe było więc rozróżnienie pomiędzy osobami, które tylko dorabiają na podstawie umów o dzieło a zatrudnionymi na nich przez cały czas.

Portal Money.pl zaznacza, że przedsiębiorcy nie wierzą w zapewnienia ZUS-u. Obawiają się, iż tak naprawdę jest to pierwszy krok w kierunku oskładkowania podobnych umów. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców już podnosi zresztą alarm, mówiąc wprost o możliwości przeprowadzania kontroli, które nakażą zatrudnianie pracowników na podstawie normalnej umowy o pracę.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Admin WM 23.12.2020 10:36

    Muszą przeanalizować te umowy i ich skalę, by potem je oskładkować na równi z etatami i uderzyć w firmy, które na nich jakoś ciągną działalność. Ludzie będą klaskać, że rzad broni praw pracowników do emerytury, firmy będą padać, bo przestanie się cokolwiek opłacać. Wszystko zgodnie z planem przygotowań do Wielkiego Resetu.

  2. polantek 23.12.2020 13:07

    Szara strefa rozwiąże te dylematy…

  3. mackadmin 23.12.2020 18:22

    sznur i latarnia rozwiarze te problemy

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.