Przed Trybunał za dżihad przeciw zabytkom

Opublikowano: 23.08.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 475

Pierwszy raz w historii dżihadysta staje przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym oskarżony o zniszczenie zabytków kultury z listy światowego dziedzictwa UNESCO w Timbuktu. Grozi mu kara do 30 lat więzienia.

Według aktu oskarżenia Ahmad al-Faki al-Mahdi dowodził oddziałem fundamentalistycznej bojówki Ansar ad-Din, która w 2012 r. zniszczyła w Mali większość kompleksu średniowiecznych grobowców sufickich szejków z XI-XIII w. Oskarżony, który ukończył szkołę koraniczną, ogniem i mieczem szerzył skrajnie restrykcyjną wersję islamu. Gdy po zajęciu przez fundamentalistów Timbuktu przekonał się, że miejscowa ludność hołduje lokalnym zwyczajom religijnym niezbyt zgodnym z jego wyobrażeniem o wierze, postanowił po prostu zrównać z ziemią miejsca kultu. Jego ludzie obrócili w pył dziewięć grobowców szejków oraz XV-wieczny meczet Sidi Jahji. Ansar ad-Din związana jest z Al-Kaidą Islamskiego Maghrebu.

Niszczenie grobowców sufickich mistyków to nie jedyny “wyczyn” byłego malijskiego nauczyciela – oddział al-Mahdiego, w okresie, gdy Timbuktu pozostawało pod kontrolą fundamentalistów islamskich zajmował się wymuszaniem na mieszkańcach “właściwego” zachowania i ubioru. Za te czyny Trybunał sądził go nie będzie. Obrońcy praw człowieka są jednak zadowoleni z samego faktu wytoczenia procesu o niszczenie zabytków. Podkreślają, że rujnowanie dóbr kultury zadaje nieodwracalny cios lokalnym społecznościom i ich pamięci zbiorowej.

Ahmad al-Faki al-Mahdi przyznaje się do winy i wyraża skruchę. Z ławy oskarżony wezwał nawet muzułmanów na całym świecie, by nie postępowali tak, jak on. W tej sytuacji można się spodziewać, że wyrok zapadnie bardzo szybko. Międzynarodowy Trybunał Karny ma przesłuchać jeszcze dziewięć osób, które poniosły szkodę w związku z działaniami Ansar ad-Din. Maksymalną karą, jaka może zostać zasądzona, jest pozbawienie wolności na 30 lat. Ta sprawa będzie prosta – wykorzenienie dżihadystycznych fanatyków z Mali i krajów sąsiednich już nie.

Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
BrutulloF1
Użytkownik
BrutulloF1

Ja bym dla hama proponował naszyjnik z opony taki jak w RPA.