Przed egzekucją…

Opublikowano: 28.10.2011 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 777

Mariusz Lewiński, sędzia wojskowy (w stanie spoczynku) i podpułkownik WP (w rezerwie), który ujawnił kilkadziesiąt niezgodnych z prawem wyroków sądów wojskowych skazujących na karę więzienia, jest przekonany, że lada dzień zostanie aresztowany.

Nie bez powodu. Mariusz Lewiński właśnie został pozbawiony immunitetu, co – jak przyznacie – jest oczywistym przygotowaniem do aresztowania człowieka, który złamał zasady solidarności zawodowej wyjątkowo silne wśród umundurowanych sędziów.

– Spodziewam się, że jest to element przygotowania się do próby aresztowania mnie – przyznaje. – Zostałem pozbawiony wszystkiego, co wiązało się z moim życiem zawodowym. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mnie pozbawić wolności.

Początek sporu Mariusza Lewińskiego z zamkniętym i małym środowiskiem wojskowego wymiaru sprawiedliwości sięga wyroków sądów wojskowych skazujących na więzienie ludzi, którzy do więzień trafić nie powinni – w tym także postanowień dotyczących aresztu wydanych w Wojskowym Sądzie Okręgowym w Warszawie.

A nie powinni trafić do więzień z tego prostego powodu, że została wobec nich złamana podstawowa zasada konstytucyjna mówiąca o tym, że powinni być sądzeni przez sądy właściwe. Nie byli. Mariusz Lewiński próbował zwrócić uwagę na łamanie prawa przez sądownictwo wojskowe. W końcu zdecydował się ujawnić całą sprawę i przez kilkadziesiąt miesięcy podróżował między ministrami obrony narodowej i sprawiedliwości. Setki stron dokumentów, w których ppłk Lewiński wykazuje łamanie prawa przez wszystkie szczeble sądownictwa wojskowego i organów ścigania. Udowadnia również, że w toczących się w jego sprawie postępowaniach zdarzało się manipulowanie treścią dokumentów.

Odebranie immunitetu sędziemu wojskowemu to w Polsce precedens. Groźny – bo mający na celu nie tyle karanie winnego (Lewińskiemu po ujawnieniu łamania prawa przez sądy wojskowe postawiono szereg zarzutów dotyczących głównie niegospodarności i przekraczania uprawnień). To jednak może być dopiero początek zmian w polskim wojsku, które w ciągu ostatnich czterech lat zostało osłabione jak nigdy dotąd w historii Polski. Tym bardziej, że ppłk Lewińskiego cicho popiera całkiem sporo oficerów, którzy zdają sobie sprawę, że w podobnej sytuacji mogą się znaleźć również oni.

Opracowanie: Paweł Pietkun
Źródło: Nowy Ekran


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.