Przeciwnicy baz USA wygrali wybory na Okinawie

Opublikowano: 07.06.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 777

Przeciwnicy budowy nowego amerykańskiego lotniska wojskowego na Okinawie zdobyli większość miejsc w ostatnich wyborach, donosi w poniedziałek agencja prasowa Kyodo.

Według jej danych 31 z 48 mandatów otrzymali przeciwnicy przeniesienia amerykańskiej bazy wojskowej „Futenma” z gęsto zaludnionego rejonu Ginowan na północ wyspy w rejon Henoko, gdzie w tym celu powstaje nowe lotnisko w uzupełnieniu do już istniejącej tam bazy „Camp Schwab”.

Wyniki wyborów, jak wskazuje agencja, umacniają stanowisko gubernatora Okinawy Takeshi Onagi, który próbuje zablokować budowę nowej bazy lotniczej w Henoko. Do tej pory zwolennicy Onagi posiadali 23 mandaty, a jego opozycja również miała 23 miejsca, dwa kolejne były wolne.

„To wielkie zwycięstwo” — powiedział Onaga w rozmowie z reporterami. Według niego jego administracja będzie kontynuować wysiłki na rzecz powstrzymania budowy bazy.

Jak zauważyła Kyodo „wyniki wyborów odzwierciedlają rosnące nastroje przeciwko amerykańskim bazom wśród lokalnej ludności Okinawy, gdzie skupiona jest duża część amerykańskich obiektów wojskowych w Japonii, po domniemanym związku pracownika jednej z baz ze śmiercią lokalnej dziewczyny w zeszłym miesiącu”.

32-letni obywatel USA Shinzato Kenneth Franklin, pracownik amerykańskiej bazy wojskowej „Kadena”, został zatrzymany w maju pod zarzutem zabójstwa 20-letniej Riny Shimabukuro, której ciało znaleziono w lesie.

Kilka dni temu wojskowa tej samej bazy została aresztowana za jazdę w stanie nietrzeźwości, co doprowadziło do wypadku, w którym ucierpieli dwaj Japończycy. W marcu tego roku na Okinawie został aresztowany amerykański marynarz wojskowy pod zarzutem zgwałcenia miejscowej kobiety.

Kyodo nie wyklucza, że wyniki wyborów będą miały wpływ na plany przeniesienia bazy wojskowej „Futenma” do Henoko.

Okinawa stanowi zaledwie 0,6% terytorium Japonii, ale rozmieszczono tam 74% amerykańskich obiektów wojskowych i ponad połowę wszystkich sił zbrojnych USA w Japonii. Według administracji prefektury na Okinawie przebywa 25,8 tysięcy amerykańskich żołnierzy i 19 tysięcy członków ich rodzin i obywateli USA.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. BrutulloF1 07.06.2016 20:57

    Krzewiciele wolności i demokracji za pomocą rakiet i bomb – do domu!!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.