Prywatność to przeżytek, wszędzie nas śledzą

Opublikowano: 19.05.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1675

Technologie śledzące stały się tak powszechne, że Kanadyjczycy praktycznie stracili rozeznanie, jakie informacje o nich są zbierane i do czego się je potem wykorzystuje, wynika z raportu Davida Lyona, byłego dyrektora Surveillance Studies Centre na Queen’s University w Kingston, Ont. Raport zatytułowany „Beyond Big Data Surveillance: Freedom and Fairness” opiera się na badaniach prowadzonych w latach 2016–2021. Wynika z niego, że przepisy na przestrzeni lat zmieniały się zbyt wolno, by podołać zmianom technologii. Do tego niektóre grupy społeczne, np. kobiety, osoby ciemnoskóre i ludność rdzenna, są bardziej narażone na śledzenie niż inne.

Autorzy analiz patrzyli na korzystanie z tzw. Big Data w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo i działalność policyjna, marketing i perswazja polityczna, zarządzanie przez innowacje, przykładowo „smart cities”.

„Wyobrażenie, jakoby śledzenie odbywało się głównie poprzez kamery na ulicach i w budynkach, to myślenie z przeszłości. Teraz każdy nosi podstawowe narzędzie śledcze w swojej kieszeni – to telefon”, tłumaczy Lyon, emerytowany profesor z Queen’s.

W raporcie szczególną uwagę zwrócono na fakt, że obywatele za bardzo nie wiedzą, jakie dane na ich temat są gromadzone, chociażby jakie są konsekwencje zgody na „bycie widocznym”. Rządy i różne korporacje zbierają olbrzymie ilości danych dotyczących Kanadyjczyków i często używają ich w niesprecyzowany sposób.

Następnym problemem jest wykorzystanie sztucznej inteligencji, gdzie pojawia się zagadnienie przejrzystości działania algorytmów, a także szereg zagadnień etycznych. Jednocześnie różne agencje, w tym wydziały policji, naciskają na szersze wykorzystywanie analizy danych. A COVID-19 otworzył nowe możliwości śledzenia.

Wśród rekomendacji zawartych w raporcie znalazły się: wyjście poza tradycyjne pojmowanie ochrony prywatności, wzmożona współpraca między naukowcami z dziedzin socjologii i nauk informatycznych, a także między społeczeństwem a prawodawcami, oraz uświadamianie Kanadyjczykom, jak zbieranie danych wpływa na ich codzienne życie.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.