Prywatna służba zdrowia poważnie zadłużona

Opublikowano: 28.04.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 194

Krajowy Rejestr Długów poinformował o zadłużeniu gabinetów lekarskich i innych placówek medycznych. W sumie mają one mieć blisko 100 milionów złotych długów, natomiast w ciągu ostatnich pięciu lat zwiększyła się znacząco liczba zadłużonych przedsiębiorstw z tego sektora, podobnie zresztą jak jego należności wobec kontrahentów.

Jeszcze w 2014 roku w Krajowym Rejestrze Długów widniało blisko 904 dłużników z szeroko pojętej branży medycznej, którzy byli winni różnym podmiotom 10 mln złotych, a średnie zadłużenie dla gabinetów i przychodni wynosiło 11 tys. złotych. Obecnie wspomniana instytucja ma zarejestrowanych dokładnie 2164 przedsiębiorstw, winnych kontrahentom blisko 100 mln złotych, zaś średnio na jeden podmiot przypada 46,427 złotych.

„Zadłużenie obejmuje zarówno przychodnie i gabinety lekarskie, jak i pozostałą działalność w zakresie prywatnej opieki zdrowotnej prowadzoną przez gabinety rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne czy laboratoria medyczne. Zarówno jeśli chodzi o liczbę dłużników, jak i wielkość zadłużenia, zdecydowanie przeważają jednoosobowe działalności gospodarcze” – można przeczytać w raporcie sporządzonym przez KRD.

Powyższe dane oznaczają, że w ciągu zaledwie pięciu lat placówki medyczne zwiększyły swoje długi dziesięciokrotnie. Tymczasem według cytowanego przez Rejestr raportu „Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2017. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2017-2022”, tylko w 2017 r. Polacy przeznaczyli na prywatną opiekę medyczną ponad 22 mld złotych. Jednocześnie już za trzy lata prognozuje się wzrost podobnych wydatków do 31 mld.

Rosnąca liczba osób korzystających z prywatnej służby zdrowia powoduje, że musi ona inwestować coraz większe środki w rozwój swoich placówek. Właśnie stąd biorą się ich problemy z zadłużeniem, ponieważ głównym źródłem finansowania inwestycji są kredyty bankowe oraz leasing. To właśnie banki są bowiem głównym wierzycielem prywatnych gabinetów i przychodni.

Na podstawie: Money.pl, BusinessInsider.com.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Hassasin
Użytkownik
Hassasin

Minimum stówka za zamknięcie drzwi do gabinetu i jeszcze mało ?