Prowadzenie firmy w Polsce coraz droższe

Opublikowano: 25.01.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1485

Bycie przedsiębiorcą w Polsce stanie się jeszcze droższe. W 2020 roku o 8,7% wzrośnie kwota, którą osoby prowadzące firmy płacą na ZUS. Konkretnie, koszty pójdą w skali miesiąca pójdą w górę o dokładnie 114,51 złotych i sięgną 1431,48 zł.

W miniony wtorek Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące średniej pensji wypłacanej sektorze przedsiębiorstw. To, że w ostatnim kwartale minionego roku wyniosła ona 5368,01 złotych stanowi bardzo istotną informację z punktu widzenia wszystkich tych, którzy w Polsce prowadzą działalność gospodarczą. Dla nich oznacza to bowiem wzrost kosztów obowiązkowych składek odprowadzanych na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w 2020. Okazuje się, że w ujęciu kwotowym w tym względzie czekają nas najwyższe podwyżki od… 11 lat!

Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że podając kwotą zusowskiej daniny uwzględniliśmy składkę na ubezpieczenie chorobowe. Odliczając ją koszta, jakie będzie ponosiła firma odprowadzając składki na ZUS, sięgną 1354,64 złotych. Kolejne zastrzeżenie, które trzeba zrobić w tym miejscu dotyczy tego, iż wyliczając te kwotę nie braliśmy pod uwagę tych przedsiębiorców, którzy korzystają z preferencyjnych programów, takich jak „ulga na start” lub „mały ZUS plus”.

Wysokość składki ZUS od stycznia w “rozbiciu” na poszczególne składowe:

– składka emerytalna: 612,19 zł (558,08 zł do grudnia 2019);

– składka rentowa: 250,90 zł (228,72 zł do grudnia 2019);

– składka chorobowa: 76,84 zł (70,05 zł do grudnia 2019;

– składka wypadkowa: 52,37 zł (47,75 zł do grudnia 2019;

– Fundusz Pracy: 76,84 zł (70,05 zł do grudnia 2019;

– ubezpieczenie zdrowotne: do grudnia 2019 342,32 zł – nie wiemy jeszcze ile wyniesie od stycznia 2020 roku, ale eksperci prognozują, że będzie wyższa o ponad 30 złotych.

Jak te podwyżki skomentował polski rząd? Otóż z żadnymi “podwyżkami” nie mamy do czynienia w obecnej sytuacji!

„Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne jest ustalana w odniesieniu do prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Od dwudziestu lat funkcjonuje taki mechanizm. Rząd nie wprowadza żadnych zmian w tym zakresie. Od kilku lat widać lepszy standard życia oraz wzrost wynagrodzeń Polaków, który również prognozujemy w kolejnym roku. Dlatego też automatycznie będą korygowane składki na ubezpieczenia społeczne” – czytamy w oficjalny komunikacie wydanym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„Ponieważ prowadzenie firmy w Polsce jest nie tylko droższe, ale coraz bardziej skomplikowane, to nie dziwi fakt, że początek roku 2020 jest rekordowy pod względem zainteresowania brytyjskimi spółkami LTD. Okazuje się, że Polacy bardziej niż Brexitu boją się zmian w polskim prawodawstwie. Mówią nam o tym codziennie” – Agnieszka Moryc, dyrektor zarządzający kancelarii optymalizacji podatkowej Admiral Tax.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

skoro jest tak dobrze to czemu ma być źle

LichoNiespi
Użytkownik
LichoNiespi

Tyle sie mowi o tzw dobrodzejstwie tzw ZUSu. 2 sprawy….jak ZUS nie jest wstanie podolac jego zalozeniom..to ZUS rozwiazac a kierownictwo ZUSu na gilotyne
Sprawa 2…azeby nikt nie krad kasy z ZUSu na inne cele..osobe te odpowiedzialnom za dany stan rzeczy ..na gilotyne……
,,ale wychodzi na to ze ZUS jest nietykalny, podwyzsza skladki i nikt w tym nie moze przeszkodzic….chwila, a prezes Kaczynski to dozo moze…a moze Kaczynski bierze te kase na tzw 500+ lub utyka inne dziury w budrzecie….czyli Kaczynskiego na gilotyne….chwila,chwila..a kto glosowal na Kaczynskiego i na jego poPIS…NO KTO,,, miedzy innymi ci ktorzy teraz narzekajom na poPIS…czyli ludzi tych na gilotyne.

Wolfman
Użytkownik
Wolfman

@LichoNiespi
Chciałbym czasami przeczytać to co piszesz, ale się nie da. Poświęć choć minutę na korektę własnego postu i będzie chociaż dobrze.