Protesty w Meksyku po zabójstwie dziennikarza

Opublikowano: 22.08.2021 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1357

Dziennikarze i mieszkańcy przeszli ulicami meksykańskiego miasta Veracruz, by zaprotestować przeciwko zabójstwu dziennikarza lokalnego radia. To już co najmniej piąty w tym roku mord na pracowniku mediów w tym kraju.

Jak poinformował na „Twitterze” Hugo Gutierrez Maldonado, szef agencji bezpieczeństwa stanu Veracruz, Jacinto Romero Flores został zastrzelony w czwartek w Potrerillo, niedaleko miasta Ixtaczoquitlan. 60-letni reporter pracował dla radia Ori Stereo, które potwierdziło informację o jego śmierci. „Media nie są przyczyną ani skutkiem przemocy w kraju, ale to my ponosimy konsekwencje działalności dziennikarskiej i komunikacyjnej” – napisali dziennikarze stacji w opublikowanym w związku ze sprawą oświadczeniu. „Nie ma słów, aby wyrazić ból i bezsilność, które odczuwamy po nieodwracalnej stracie naszego kolegi Jacinto Romero Flores” – dodali.

Jak podają lokalne media i organizacja Article 19, Romero Flores od jakiegoś czasu otrzymywał groźby, po tym jak nagłośnił sprawę licznych nadużyć ze strony funkcjonariuszy lokalnej policji. Państwowa komisja ds. opieki i ochrony dziennikarzy potępiła morderstwo i wezwała prokuraturę krajową do przeprowadzenia dokładnego śledztwa, przede wszystkim w sprawie tego, jaką rolę w zabójstwie odegrała praca dziennikarska Romero Floresa.

Veracruz to jeden z najniebezpieczniejszych stanów w Meksyku. Działa tam wiele karteli i zorganizowanych grup przestępczych, które kontrolują znaczną część lokalnych władz i organów siłowych. Jak podają organizacje działające na rzecz wolności prasy, w ubiegłym roku w Meksyku zginęło dziewięciu dziennikarzy, a łącznie od 2000 roku – co najmniej 141. Czyni to Meksyk najbardziej niebezpiecznym dla pracowników mediów krajem na świecie poza strefami działań zbrojnych.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.