Protesty przeciwko umowie handlowej TPPA

Opublikowano: 17.08.2015 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 318

Tysiące demonstrantów wyszło na ulice miast Nowej Zelandii w proteście przeciwko kontrowersyjnemu paktowi handlowemu zwanemu Trans Pacific Partnership Agreement (TPPA). Dodatkowe oddziały policji wezwane zostały pod parlament gdzie demonstranci sforsowali bariery oddzielające ich od budynku. Około pięciotysięczna demonstracja miała miejsce w Auckland. Demonstranci wzywali rząd do odstąpienia od udziału ich kraju w pakcie. Na transparentach wypisane były hasła przeciwko dyktatowi korporacji. Demonstracja miała miejsce także przed budynkiem konsulatu USA.

W protestach wzięły udział opozycyjne partie polityczne oraz związki zawodowe. Demonstracje miały miejsce w 21 miastach na terenie kraju. Kontrowersyjna umowa handlowa ma obejmować USA i 11 innych krajów Azji i Pacyfiku: Australię, Nową Zelandię, Kanadę, Chile, Japonię, Malezję, Meksyk, Singapur, Peru, Wietnam i Brunei. Ma ona na celu zwiększenie inwestycji wielkiego biznesu w regionie poprzez nieskrępowaną wymianę handlową.

Przeciwnicy umowy wskazują na tajemnicę w jakiej prowadzone są dotyczące jej rozmowy. Mówią także o zagrożeniu suwerenności kraju poprzez ogromny wpływ korporacji i możliwość omijania wielu przepisów prawa. Demonstranci domagali się także publicznego wglądu do dokumentu. Początkiem tego miesiąca na Hawajach miały miejsce czterodniowe rozmowy dotyczące umowy, jednak nie udało się dojść do porozumienia w kwestii jej ostatecznego kształtu. Premier Nowej Zelandii John Key powiedział, że spodziewa się zakończenia rozmów do końca roku.

Na podstawie: RT.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o